Mesterséges hangot kapott egy néma rádiós

Mesterséges intelligencia segítségével kapta vissza a hangját egy amerikai rádióriporter, aki egy ritka idegrendszeri betegség miatt két éve nem tud beszélni.

Az 54 éves Jamie Dupree, a Cox Media riportere új hangját a skót CereProc technológiai cég készítette. Korábbi hangfelvételei alapján megtanították megjósolni egy ideghálózatnak (amely a gépi tanulás működésének alapja), hogy fog Dupree elmondani egy adott szöveget. "Ez megmentette az állásom és a családom az anyagi csődtől. Nincs túl sok lehetőség az olyan rádióriporter számára, aki nem tud beszélni" - árulta el a rádiós a BBC-nek.

Néhány nap alatt elkészül az új hang

Ahogy a korábbi évtizedekben, úgy a jövőben is munkák tömegét vehetik majd át gépek. Részletek itt.

Ahhoz, hogy egy ember beszédhangját a gép reprodukálja, általában harmincórás felolvasásra van szükség, ez alatt tud a mesterséges intelligencia elég adatot gyűjteni. A mesterséges intelligenciáknak eddig egy hónap kellett ahhoz, hogy egy ember hangját reprodukálják, ráadásul a módszer nagyon drága is volt. A CereProc 2006-ban kezdte kidolgozni saját ideghálózatát, hogy a folyamatot felgyorsítsa és olcsóbbá tegye. Ma ez néhány nap alatt, mindössze 500 fontért (185 ezer forint) elkészíti egy ember hangját, ha a felhasználó a cég portálján felveszi a saját hangját, amint felolvas egy szöveget.

Mesterséges intelligencia adja vissza a beszédképtelenné vált rádiós hangját
Mesterséges intelligencia adja vissza a beszédképtelenné vált rádiós hangját

A mesterséges intelligencia minden felolvasott szót száz apró részletre bont. Sok gyakran használt szó felbontása után végül megtanulja a felolvasó ember hangképzésének működését és minden egyes szóhoz hozzárendeli a benne lévő fonetikai elemek sorrendjét. Az ideghálózat saját hangokat is képes előállítani, és meg tudja jósolni, hogyan hangzana, ha egy adott ember egy beszélgetésben elmondana egy sor szót.

Gép beszél a rádiós helyett

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Dupree 35 éven át politikai tudósításokat készített az Egyesült Államok Kongresszusából. 2016-ban kezdte elveszíteni a hangját, bár hangszálai, torka és gégéje rendben voltak. Hosszas vizsgálatok után megállapították, hogy egy ritka idegrendszeri zavar miatt valahányszor meg akar szólalni, nyelve előreesik a szájüregbe, torka pedig megfeszül, így képtelen egyszerre két-három szónál többet kimondani. A riporter mégsem hagyta abba a munkát: interjúkat írt, de az éterből lényegében eltűnt a hangja. Munkaadója a CereProchoz fordult, melynek segítségével Dupree június 25-től újra "megszólalhat": megírja a szövegét, amelyet egy program beszéddé alakít, majd az ő hangján hangzik el a rádióban. "Kétségtelen, hogy én szólalok meg, ugyan kicsit robotszerűen, de senki sem ígérte, hogy tökéletes lesz" - mondta Dupree.

A Stanford Egyetem kutatói kifejlesztettek egy olyan mesterséges intelligenciát, amely az orvosoknál is pontosabban meg tudja becsülni a végstádiumú betegek várható élettartamát. Részletek itt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.