Mi történik, amikor ujjainkat ropogtatjuk?

Kétfajta ember van: aki szereti ropogtatni az ujjait és aki rosszul lesz, amikor ezt meghallja. De azt tudjuk vajon, hogy mi okozza az ujjropogtatás jellegzetes hangját?

Ne gondolkodjunk sokat: amerikai kutatók nemrégiben publikálták a PLOS ONE szaklapban egy tanulmányukat erről. Vizsgálataik során egy MRI-szkennerrel figyelték meg egy ujjait ropogtató férfi ízületeit és arra döbbentek rá, hogy a korábbi hiedelmekkel ellentétben a hang az ízületeket körülvevő folyadékban kialakuló üregek kialakulásának köszönhető.

A hang kialakulását persze már korábban is kutatták. 1947-ben például röntgenográfiával vizsgálták meg az ízületeket és arra a következésre jutottak, a ropogó hangot egyfajta buborék okozza, és ez annyira meggyőzött mindenkit, hogy mintegy 25 évig el is hitték. De amikor a hetvenes években megismételték a vizsgálatot, ugyanazzal a protokollal teljesen más végkövetkeztetésre jutottak: a hang nem a buborék kialakulásáról, hanem annak elpusztulásáról árulkodik. A kutatócsoport ráadásul más, zavaró teóriákkal is előrukkolt, ilyen volt például az is, hogy az ujjropogtatáskor az ínszalagok hátracsúsznak és ez okozza a sokaknak hátborzongató hangot.

Ízületvédő tabletták Már jól tudjuk, hogy ha nátha kínoz bennünket, akkor jöhet a C-vitamin, vádligörcs után pedig a magnézium. És vajon azzal tisztában vagyunk-e, mi mindent kell bevinni szervezetünkbe, ha már itt-ott sajognak ízületeink, mert nem olyan "olajozott" a gépezet? A részletekért kattintson! Egyértelmű bizonyítékok híján a University of Alberta kutatói új kutatáshoz fogtak. Az ízületek ropogtatását egy MRI-szkennerrel figyelték meg. A tanulmány egyik szerzőjét arccal lefelé befektették egy MRI-gépbe, ujjait pedig lassan húzni kezdték egy kábellel, annyira, hogy éppen megroppanjanak - ez a folyamat kevesebb mint 310 milliszekundum alatt játszódik le. A ropogó hang minden egyes alkalommal azt jelezte, hogy egy gázokkal telített üreg alakul ki az ízületi folyadékban, ez az MRI-szkenner képein is látható a hang elhangzása után.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mi történik, amikor ujjainkat ropogtatjuk?

Mi történik, amikor ujjainkat ropogtatjuk?

A kutatók szerint ez az üreg kicsit a vákuumra emlékeztet: ahogy az ízületi felületek hirtelen elválnak egymástól, nincs több ízületi folyadék , hogy kitöltse a növekvő ízületi térfogatot, ilyenkor pedig egy üreg jön létre a jól ismert roppanás kíséretében. Érdekes módon egy igen rövid ideig tartó fehér villanás is észlelhető, aminek mibenlétére a kutatók még nem jöttek rá.

A kutatók remélik, hogy kutatásukat folytatva több információra is rájöhetnek: nemcsak a fehér villanás kérdéses, hanem az is, hogy mennyire káros az ízületropogtatás, és hogy tényleg köszvényhez vezet-e a túlzott ropogtatás. Nagyon sokan ugyanis ezzel riogatnak minket, de erre semmilyen bizonyítéka nincsen még az orvostudománynak.

A cikk az http://www.iflscience.com/ összeállítása alapján készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.