Ne gondolkodjunk sokat: amerikai kutatók nemrégiben publikálták a PLOS ONE szaklapban egy tanulmányukat erről. Vizsgálataik során egy MRI-szkennerrel figyelték meg egy ujjait ropogtató férfi ízületeit és arra döbbentek rá, hogy a korábbi hiedelmekkel ellentétben a hang az ízületeket körülvevő folyadékban kialakuló üregek kialakulásának köszönhető.
A hang kialakulását persze már korábban is kutatták. 1947-ben például röntgenográfiával vizsgálták meg az ízületeket és arra a következésre jutottak, a ropogó hangot egyfajta buborék okozza, és ez annyira meggyőzött mindenkit, hogy mintegy 25 évig el is hitték. De amikor a hetvenes években megismételték a vizsgálatot, ugyanazzal a protokollal teljesen más végkövetkeztetésre jutottak: a hang nem a buborék kialakulásáról, hanem annak elpusztulásáról árulkodik. A kutatócsoport ráadásul más, zavaró teóriákkal is előrukkolt, ilyen volt például az is, hogy az ujjropogtatáskor az ínszalagok hátracsúsznak és ez okozza a sokaknak hátborzongató hangot.
Mi történik, amikor ujjainkat ropogtatjuk?
A kutatók szerint ez az üreg kicsit a vákuumra emlékeztet: ahogy az ízületi felületek hirtelen elválnak egymástól, nincs több ízületi folyadék , hogy kitöltse a növekvő ízületi térfogatot, ilyenkor pedig egy üreg jön létre a jól ismert roppanás kíséretében. Érdekes módon egy igen rövid ideig tartó fehér villanás is észlelhető, aminek mibenlétére a kutatók még nem jöttek rá.
A kutatók remélik, hogy kutatásukat folytatva több információra is rájöhetnek: nemcsak a fehér villanás kérdéses, hanem az is, hogy mennyire káros az ízületropogtatás, és hogy tényleg köszvényhez vezet-e a túlzott ropogtatás. Nagyon sokan ugyanis ezzel riogatnak minket, de erre semmilyen bizonyítéka nincsen még az orvostudománynak.
A cikk az http://www.iflscience.com/ összeállítása alapján készült.