Miért baj, ha megfogjuk a lepke szárnyát?

Gyerekként alighanem mindenki hallotta, hogy a lepkék szárnyát tilos megérinteni, mert ha letöröljük a finom port róla, elpusztulnak. Vajon tényleg igaz ez a közkeletű tézis?

Mi köze a lepkehimlőnek a lepkékhez? Részletek itt.

"A szárnyakon valójában apró fedőpikkelyek találhatóak" - írta meg az Index . A pikkelyek funkciója, hogy a szárnyakat kellően merevvé tegyék a repüléshez, illetve biztosítsák, hogy elegendő hőt tudjanak felvenni. Ezen felül színt is adnak, ezáltal mind a ragadozókkal szembeni védekezésben, mind a szaporodásban fontos szerepet töltenek be.

A lepkék szárnya igen sérülékeny
A lepkék szárnya igen sérülékeny. Fotó: iStock

Életük folyamán a rovarok fokozatosan elveszítik a pikkelyeiket, ahogy nekiütköznek különböző felületeknek a környezetükben. Innen nézve tehát egy óvatos emberi érintés még nem tűnik feltétlenül végzetesnek, ezzel együtt nem is mondható ártalmatlan dolognak. Az elvesztett pikkelyek helyén ugyanis nem nőnek újak, ha pedig túl sok kihullik egy adott területen, úgy felszínre kerül a sérülékeny membrán, jelentősen fokozva a szakadás kockázatát.

Összességében tehát tényleg nem ajánlatos megfogni a lepkéket, valamint még kevésbé szerencsés, ha befőttesüvegbe zárjuk ezeket az állatokat, mivel csapkodás közben könnyen megsérülhetnek az üveg kemény falának ütközve. Ha mindenképpen muszáj kontaktusba kerülnünk egy lepkével, mert például ki szeretnénk tenni a lakásból, akkor csukjuk össze mind a négy szárnyát, és tartsuk is úgy anélkül, hogy mozgatnánk az ujjainkat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.