Miért felejtünk el dolgokat ajtónyitáskor?

Egy ajtón belépve gyakran előfordulhat, hogy elfelejtjük, miért is indultunk el. Nincs mitől tartani, a jelenség teljesen természetes, agyműködésünk egy sajátosságára hívja csupán fel a figyelmet.

Ahogy benyit egy szobába, azonnal el is felejti, hogy miért akart bemenni? Vagy a hűtőbe bepillantva azonnal elfelejti, hogy mit szeretett volna kivenni belőle? Valószínű mindenki megtapasztalta már az ajtónyitási hatásként emlegetett jelenséget, amely az agyi működés egy jellegzetességére világít rá. Az Index elmagyarázta, miért is válunk feledékennyé egy új szobába lépve!

Mindenkivel előfordul, hogy egy pillanatra kihagy a memóriája és elfelejti, hova tette a kocsi kulcsát vagy a szemüvegét. Az orvosok szerint ezek nem ijesztő jelek, teljesen normális, ha az ember ezt-azt elfelejt. Hogy mikortól kóros a feledékenység, arról az alábbi cikkünkben olvashat!

Az sem segít, ha visszatérünk az előző szobába

Agyunk egy rendkívül összetett számítógéphez hasonlítható, amelyen egyszerre több programot is futtatnak. Egy 2011-es tanulmány felfedezte, hogy az ajtónyitási hatás éppen annak az eredménye, hogy egyszerre több agyi "program" végrehajtása zajlik. Ezt az indianai University of Notre Dame kutatói egy kísérlettel igazolták. A 2011-es kísérletben az önkéntesek egy videojátékban szobáról szobára jártak, és különböző tárgyakat szedtek össze, melyeket memorizálniuk kellett.

Ajtónyitáskor agyunk gyakran törli az előző szobában született gondolatokat
Ajtónyitáskor agyunk gyakran törli az előző szobában született gondolatokat

Ahányszor a kísérlet résztvevői átléptek egy ajtót, egy tárgy bukkant fel előttük - ha olyan tárgyat mutattak nekik, amely a táskájukban volt, az Igen válaszra kellett kattintani, egyébként a Nemre. Néha a képek már az ajtóban megjelentek, néha a játékosok a szoba közepén jártak, amikor felbukkant a fotó. Ugyanezt a játékot a virtuális világon kívül, a valóságban is eljátszották az önkéntesek, ugyanazzal az eredménnyel. Mint kiderült, az ajtón áthaladva a legtöbben egyszerűen elfelejtették , hogy mit csináltak korábban. Mindez alapján úgy tűnik, az emlékezet bizonyos információkat csak addig tart meg, amíg szükségünk van rá, az új szobába belépve pedig az előző szobában szerzett információkat egyszerűen kitörli, mert nem érzi fontosnak.

Agyunk a kutatók szerint minden környezetben gyárt egy szituációs modellt, melyeket folyamatosan bővíti az ott szerzett információkból. Hogyha pedig új szobába lépünk, új modellt gyártunk, a régi pedig törlődik. Sokan úgy próbálnak "visszazökkenni", és az elvesztett információkat visszaszerezni, hogy visszamennek a másik szobába, azonban a szakemberek szerint ez sem működik. Ekkor uyganis megint egy új helyzetet teremtünk, hasonló bizonytalan tényezőkkel, mint néhány perccel korábban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.