A közelmúltban több olyan járványról is érkeztek beszámolók az USA és Anglia területéről, melyben ma már ritkának számító betegségek voltak a főszereplők. Egyre több a kanyarós, mumpszos vagy szamárköhögéses eset (az Amerikai Járványügyi Központ, a CDC szerint 2013-ban a kanyarós esetek száma megháromszorozódott, annak ellenére, hogy 2000-ben kanyarómentesnek nyilvánították az országot). Ennek hátterében a védőoltásokkal szembeni egyre növekvő félelem áll. Járványügyi szakértők attól tartanak, hogy a védőoltások megtagadásával olyan súlyos, gyakran halálos kimenetelű, de megelőzhető betegségek is visszatérnek, mint a torokgyík vagy az invazív HIB (Haemophilus influenzae B-típus).
A védőoltások közül a legnagyobb vitát az MMR-oltás (kanyaró, mumpsz, rózsahimlő) váltotta ki. Ennek hátterében egy 1998-ban megjelent tanulmány áll: dr. Andrew Wakefield brit orvos 12 munkatársával együtt 1998-ban bizonyítani próbálta, hogy az autisták bélbetegségét a a thiromezál okozza az autizmust .
Wakefield feltételezéseit azonban azóta sem sikerült senkinek bizonyítani. A tanulmány társszerzői közül 10-en megváltoztatták az álláspontjukat, és 2010-ben maga a The Lancet is visszavonta a cikket. A BMJ című szaklapban pedig többrészes sorozatban cáfolták meg Wakefield elméletét: többek között azzal is vádolták Wakefield-et, hogy hamisan mutatta be azokat az adatokat, melyekre a kutatását alapozta. Azt is kiderítették, hogy Wakefieldet anyagi érdekek fűzték ahhoz, hogy a hozzá fordulókat lebeszélje a védőoltásokról és egy másik kombinált oltást ajánljon nekik. Andrew Wakefieldet végül a brit orvosi kamarából is kizárták és nem praktizálhat.
Miért hisznek még mindig annyian Wakefield állításaiban (és más, orvosi összeesküvésekben)? Egy nemrég megjelent tanulmány szerzője, J. Eric Oliver professzor szerint ennek hátterében bizonyos pszichológiai jellemvonások állnak. "Vannak olyan emberek, akiknek ezek az elméletek azért szimpatikusak, mert egyenesek, egyszerűek és jól érthetőek. A tudományos magyarázatok ezzel szemben gyakran nagyon bonyolultak és sok bennük a bizonytalan tényező" - mondta Oliver. "Jóval nehezebb megérteni a biológiai és epidemiológiai folyamatokat, mint azt, hogy 'ha ez bekerül a szervezetedbe, akkor neked rossz lesz'."
Egy másik tanulmány abból az irányból közelítette meg a kérdést, miért terjedhetnek futótűzszerűen az oltásellenes elméletek. Dr. Brendan Nyhan a védőoltásokkal kapcsolatos pszichológiát kellene felülvizsgálni.
"Nem arról van szó, hogy az emberek nem figyelnek oda az orvosi tényekre és adatokra. Nagyon is figyelnek ezekre, de sokan úgy gondolják, hogy okosabbak és tájékozottabbak az orvosoknál. Ez pedig az önértékeléssel van kapcsolatban" - írta Nyhan, aki szerint mindenképpen további kutatásokra és az oltásokkal kapcsolatos üzenetek megváltoztatására van szükség.