Miért gombolkoznak fordítva a nők?

Míg a férfiak ruháin hagyományosan jobb oldalon helyezkedik el a gomb, a női ingek balról gombolósak. Mi az oka a különbségnek?

Nemcsak szabásuk, de gombolásuk alapján is könnyű megkülönböztetni a férfiaknak és a nőknek szánt ruhadarabokat. Férfiak esetében az ingen a jobb oldalon találhatóak a gombok, a nőknél a bal oldalon. Az Index megpróbált utánajárni, hogy mi miatt alakult ki ez a szokás.

Az okokat valahol Európában kell keresni, mivel a gombok tömeggyártása is itt kezdődött el. Az első gombok már a bronzkorban megjelentek, de akkoriban inkább díszítőfunkcióik voltak, az első mai értelemben vett gombok pedig Németországban jelentek meg a 13. században, és viszonylag hamar el is terjedtek Európában. Érdemes tehát az akkori szokásokat megvizsgálni, hogy megértsük, miért volt praktikusabb a jobb vagy a bal oldali gombolás.

Több magyarázat is van rá, hogy a nők miért bal oldalról gombolkoznak
Több magyarázat is van rá, hogy a nők miért bal oldalról gombolkoznak

Mikor lehet praktikus a bal oldali gombolás?

A férfigombok helyét a praktikusság magyarázza, hiszen ahogy napjainkban, úgy korábban is nagyobb arányban voltak jobbkezesek az emberek. Fontos szempont volt például, hogy melyik kezükkel tudják gyorsan lecsatolni a felöltőt harc vagy párbaj esetén: ilyenkor a jobbos gombolás esett inkább kézre. Egy másik lehetséges magyarázat is a harchoz kapcsolódik a középkorból, amikor még pajzsot is hordtak a katonák. A fegyvert jobb kézben tartották, így bal kezükben volt a pajzs. Felsőtestük bal része is előrébb volt, hogy pajzsos kezük védje a testüket, így fontos szempont lehetett, hogy az ellenfél tőre ne akadjon be, ne csússzon a gombok közötti résbe.

A világon tízből kilenc ember jobbkezes - hogy ez pontosan miért alakult ki, régóta foglalkoztatja a kutatókat, más főemlősök esetén ugyanis nincs domináns kéz. Hogy miért alakulhatott így nálunk, arról bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Hogy a női ruhák esetén miért épp a bal oldali gombolás vált bevetté, arra több elmélet is létezik. Az egyik a szabadon lévő kéz problémája, ami épp fordítottja volt a férfiakénak. Míg ugyanis a férfi jobb kezében vagy a közelségében tartotta fegyverét, addig a nők a gyermeket a bal karjukon hordták, hogy ügyesebbik kezük szabadon maradjon. Ha karjukban tartották a kicsit, bal kezükkel könnyebben ki tudták gombolni a balos gombokat, hogy szoptathassanak .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy másik elmélet a lovaglással magyarázza a dolgot. A nők féloldalasan ülték meg a lovat, és a női nyergeket úgy alakították ki, hogy a lábak menetirány szerint a bal oldalon voltak, vagyis a felsőtest jobb oldala volt elől. A magyarázat szerint azért tették bal oldalra a gombokat, hogy a gombok közötti résen keresztül kevesebb por, hideg jusson be.

Legvalószínűbb azonban az a magyarázat, amely szerint a gombos ruhák korábban a nemesasszonyok kiváltságai voltak, az őket öltöztető - többnyire szintúgy jobbkezes - szolgáknak pedig könnyebb volt a balos gombokkal bánni. A későbbiekben pedig ezt a divatot vették át az egyszerűbb emberek is, akik már maguk gombolták a ruhájukat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.