A szaklapban megjelent tanulmányból az derül ki, hogy a fogíny egészségének romlása, ami az életkor előrehaladtával tapasztalható, a Del-1 vegyület szintjének csökkenésével áll összefüggésben. A szakértők szerint a Del-1 és annak az immunrendszerre gyakorolt hatásának alaposabb megismerése elősegítheti a súlyos fogínybetegség kezelését és megelőzését.
A periodontitisz (fog körüli gyulladás) a fogíny betegsége , ami vérzést és csontvesztést, hosszabb idő után pedig akár a fog elvesztését is okozhatja. A népesség körülbelül 20 százalékát érinti a szájüregben lévő baktériumokra adott túlzott immunválasz okozta rendellenesség. Az életkor előrehaladtával az emberek nagyobb valószínűséggel szenvednek gyulladásos megbetegedésekben, köztük fogínybetegségben is.
Az új kutatás során fiatal és idős egerekben vizsgálták a fogínybetegséget, és kimutatták, hogy a fogínybetegség az idősebb egyedekben megfigyelhető fokozott megjelenését a Del-1 szintjének csökkenése kíséri. Ez a fehérje azáltal korlátozza az immunrendszer működését, hogy megakadályozza a fehérvérsejteket abban, hogy hozzátapadjanak és megtámadják a szájüreg szöveteit.
Azokban az egerekben, amelyek nem rendelkeztek Del-1 fehérjével, súlyos fogínybetegség alakult ki, és a kutatók szokatlanul magas fehérvérsejt-szintet mutattak ki a fogínyszövetben. Amikor az egerek ínyét Del-1-gyel kezelték, a fehérvérsejtek száma csökkent, és a fogínybetegség és a csontvesztés is visszaesett. A kutatók úgy vélik, hogy az eredmények a fogínybetegség újfajta kezelésének illetve megelőzésének kifejlesztéséhez vezethetnek a jövőben.