Rendszeresen megkívánja a jeget, és szívesen szopogatja? Ha igen, lehet, hogy önnek csak vashiánya van. Legalábbis egy korábbi tanulmány szerint összefüggésben állhat a vashiány a jégszopogatási mániával, azaz a pagofágiával - írta a The Guardian.
A pagofágia és a hozzá hasonló állapotok, amelyekben valamilyen szokatlan dolgot, általában nem élelmet (pl. földet, krétát) kívánnak és fogyasztanak rendszeresen és kényszeresen a betegek, Hippokratész óta ismertek, de mindeddig nem volt rájuk kielégítő magyarázat.
A vizsgálatban a pagofágiát a vérszegénységgel hozták összefüggésbe : a tanulmány készítője szerint a vashiányban szenvedők számára a jég olyan lehet, mint másoknak egy csésze kávé: ez kell ahhoz, hogy felébredjenek. A vérszegénység leggyakoribb tünete a fáradtság; ennek az az oka, hogy az alacsony hemoglobinszint miatt a véráramban kevesebb oxigén kering.
A jégevés oka a vashiány is lehet. Fotó: Getty Images
"Egy barátomnak vashiánya volt, és naponta rengeteg jeget evett meg. Ő azt mondta, hogy a jég olyan számára, mint egy csésze kávé; ahhoz kell, hogy ébren maradjon" - mesélte el a tanulmány szerzője, Melissa Hunt, a pennsylvaniai egyetem klinikai pszichológusa. Ez adta a kutatáshoz az ötletet. A vizsgálatban vérszegény és nem vérszegény személyekkel töltettek ki egy 22 perces, koncentrációs képességet mérő tesztet. A tesztek kitöltése előtt a résztvevők egyik részének egy pohár langyos vizet, a másik részének pedig jeget adtak.
Az eredmények azt mutatták, hogy azok a vérszegénységben szenvedők, akik a teszt előtt langyos vizet kaptak, sokkal lassabban végeztek, mint azok, akik nem voltak vérszegények. Ez egyáltalán nem lepte meg a kutatókat, az azonban annál inkább, hogy azok a vérszegények, akik jeget fogyasztottak a teszt előtt, ugyanolyan jól teljesítettek, mint az egészségesek. (Az egészségesek esetében a teljesítmény nem függött attól, hogy vizet vagy jeget fogyasztottak-e a teszt előtt.)
A vérszegénységben szenvedőknek azonban csupán a felénél mutatható ki a pagofágia vagy más furcsa dolgok megkívánása. A kettő összefüggését már korábban is leírták, és azt feltételezték, hogy a szervezet ilyenkor valamilyen, a táplálékon kívüli forrásból próbálja pótolni a hiányzó ásványi anyagokat. A földevésnél ez a feltevés jogos is, hiszen a talajban valóban megtalálhatóak ezek az anyagok, a pagofágiának azonban nem tudunk adni ilyesfajta racionális magyarázatot.
Hunt feltételezése szerint a vérszegények esetében a jégszopogatás az úgynevezett búvárreflexnek köszönhetően okoz jobb teljesítményt. A legtöbb olyan gerinces állatnál, amely légzéssel veszi fel az oxigént, a vízbe merülve reflexesen lelassul a szívritmus és a végtagokban az erek összeszűkülnek. Így a test perifériáinak oxigénfelhasználása csökken, így több oxigén jut a létfenntartó szervekbe.
"Az embereknél ugyan csak csökevényesen, de megtalálható a búvárreflex" - magyarázza Hunt. "Nagyon fontos, hogy a reflexet az indítja be, ha az arcot hideg víz éri. A pagofágiások számára lehet, hogy éppen ezt a reflexet indítja be a jég, és ennek hatására jut több oxigén az agyukba, ami megmagyarázhatja a jobb teljesítményüket a teszten" - véli a kutató.