A szakemberek szerint ezzel az egyszerű mozdulattal nemcsak a zavaró körülményektől szabadulhatunk meg, de a szükséges agyi kapacitást is felszabadíthatjuk az emlékezéshez. A University of Surrey kutatói 200 férfi és nő bevonásával tesztelték az elméletüket.
Az, hogy miért ilyen hatékony az emlékezet "felturbózásában" a csukott szem, különböző elméletek is vannak, az egyik szerint ilyenkor az agy részletesebb képeket képes alkotni arról, amire emlékeznie kell. Robert A. Nash pszichológus szerint azonban inkább az lehet a siker kulcsa, hogy így rengeteg olyan zavaró tényezőt kizárhatunk, amelyek elterelhetik a figyelmünket.
Szükséges agyi kapacitást is felszabadíthatjuk az emlékezéshez
A csukott szemes technikát régóta alkalmazzák a rendőrségi kihallgatásoknál, és bár a kutatás olyan emlékekre vonatkozott, melyek megszerzése és felidézése között rövid idő telt el, a szakemberek szerint ez a régebbi emlékek előhívásában is segítségünkre lehet. Lehunyt szemmel ráadásul olyan hétköznapi dolgokra is könnyebben emlékezhetünk, mint a bevásárlólistánk vagy éppen a bankkártyánk pin-kódja.
Nash tanulmánya a Legal and Criminological Psychology című szaklapban jelent meg.