Amikor megnyomjuk a távirányítót
Biztosan sokan tapasztalták már, hogy otthonuk ajtaján belépve olyan sürgető pisilési inger tör rájuk, hogy alig van idejük eljutni a vécére - pedig előtte vagy egyáltalán nem éreztek semmit, vagy csak egy nagyon enyhe, de még kontrollálható jelzéssel figyelmeztetett a szervezetük. Dr. Sandip Vasavada, a Cleveland Klinika urológusa azt mondja, egy teljes mértékben létező jelenségről van szó, és azok a cselekvések váltják ki, amelyeket a házhoz közeledve végzünk - ilyen például a bejárati ajtó kinyitása. A doktornő elmondta, sok páciensének akkor kell a legjobban összeszorítania a lábait, amikor a garázs-távirányítón megnyomják a "nyitás" gombot: olyan, mintha ezzel a húgyhólyagjukat hoznák működésbe, tette hozzá.
Az angol nyelvű szakirodalomban gyakran hivatkoznak úgy rá, hogy "latchkey inkontinence", ami magyarul kb. annyit jelent, hogy kulcs- vagy kulcsos inkontinencia. Az elnevezés először a Biomedical Research 2015-ös tanulmányában jelent meg annak a fogalomnak a meghatározására, amelynek lényegét a kutatók a következőképp írták körül: "amint hazaérünk és betesszük a kulcsot a bejárati ajtó zárjába, rögtön ránk tör egy erős pisilési inger", magyarázza Dr. Sovrin M Sah, a Mount Sinai urológusa.
Betegséget jelezhet
Dr. Vasavada arról is beszélt, hogy bár létező és gyakori jelenségről van szó, betegséget is jelezhet, például hiperaktív hólyagot. Ez egy tünetegyüttes , amelynek lényege, hogy a hólyag izmainak hirtelen jövő görcse vagy a hólyag-nyálkahártya fokozott ingerlékenysége nyomán viszonylag gyakran sürgető vizelési inger keríti hatalmába az érintettet. "Egy 15 évvel ezelőtt végzett kutatásból kiderült, hogy az Egyesült Államokban 33 millió embert érint a hiperaktív hólyag szindróma, vagyis sokan tudják, milyen a 'menni kell' érzés, ami a bejárati ajtónk előtt kap el minket" - magyarázza a szakember, aki hozzátette: még az orvosok sem tudják, miért válthat ki sürgető pisilési ingert a hazaérkezés a hiperaktív hólyag szindrómával élőknél, de egy 2015-ös tanulmány eredményei azt sugallják, hogy egyfajta "pavlovi reflex" lehet a háttérben.
"A hazaérkezés és az azonnali pisilés gyakori összekapcsolódása arra programozza a testünket, hogy a bejárati ajtóhoz közeledve erős ingert érezzünk. Ez gyakran azzal is jár, hogy az érintett nem tudja tartani a vizeletét " - írják a tanulmányban.
Nemcsak a hazaérkezés válthat ki azonnali pisilési ingert az érintettekből, hanem az olyan hétköznapi tevékenységek is, mint a kézmosás vagy a kellemesen meleg vízzel történő zuhanyzás, de sokaknál például a hideg idő miatt jelentkezik, szögezi le Dr. Vasavada. A hiperaktív hólyag szindróma természetesen további tünetekkel is járhat, a páciensek naponta akár 8-szor is pisilnek, illetve éjszaka is gyakran járnak ki a vécére. Emellett szivárgást ugyancsak tapasztalhatnak, ami akkor következik be, ha nem érnek el időben a vécére.
Nem mindig van szükség kezelésre
A National Association for Continence (NAFC) szerint sokaknál az öregedés "mellékhatásaként" jelentkezik a hiperaktív hólyag szindróma, és nem külön betegségként, ami speciális kezelést igényelne. Mindazonáltal súlyos esetekben fontos a megfelelő terápia alkalmazása, ilyenkor ugyanis az állapot komolyan hatással lehet a páciens életminőségére. A gyógyszeres kezelés mellett segíthet a hólyagtorna, amely során megtanulhatjuk a vizelési inger megjelenése után késleltetni a pisilést, és az étrendi változtatások, mint például a koffeintartalmú vagy alkoholos italok, illetve a fűszeres ételek elhagyása, amelyek irritálhatják a hólyagot.
A legtöbb ember számára azonban semmilyen kezelés nem szükséges, csak az, hogy tudomásul vegye: hazaérkezéskor még egy plusz dologra is figyelnie, számítania kell.
Forrás: health.com