A jellegzetes morgások, bugyborékolások akkor jönnek létre, ha a belekben lévő gázok valamilyen cseppfolyós étellel találkoznak. Ilyenkor a gázbuborékok a bélfalat alkotó simaizmok perisztaltikus mozgása miatt átáramlanak a folyadékon, ezáltal pedig felharsannak a nem kívánt hanghatások is.
Nem mindegy, mit eszünk
Általában elmondható persze, hogy minden ember emésztőrendszerében keletkeznek gázok, amik aztán a szellentéssel távoznak a szervezetből. A gázképződés mértéke nagyban függ az egyéni adottságoktól, akárcsak az étkezési szokásoktól. A túlzott termelődés haspuffadást eredményez, amely hasfeszüléssel, fájdalommal és feltűnő bélhangokkal jár.
Gáz két úton juthat a belekbe: egyrészt jelentős mennyiségű légnemű anyag keletkezhet az elfogyasztott táplálék emésztése során, különösen úgy, ha hüvelyeseket, tejtermékeket, hagymaféléket, retket, articsókát , élesztővel készült péksüteményeket, karfiolt vagy brokkolit fogyasztottunk. Másrészt evés, ivás és beszéd közben is természetes, hogy levegő jut a gyomorba, főleg akkor, ha kapkodva, habzsolva tüntettük el a tányérunk tartalmát.
IBS-től a székrekedésig
Olykor azonban betegségek állnak a háttérben. A haspuffadás mind laktóz-intolerancia, mind lisztérzékenység esetén jellemző kísérő tünet. Utóbbi a becslések szerint minden századik embert érint ma Magyarországon, a tejtermékek és tejes ételek viszont akár a felnőtt lakosság 30-40 százalékának is kellemetlenséget okozhatnak.
Szintén felelős lehet a fokozott gázképződésért az irritábilis bél szindróma ( IBS ), amely a gyomor-bél rendszer funkcionális rendellenessége, kimutatható szervi eltérés nélküli betegség. A probléma kialakulásának okai nem ismertek, a jellemző tünetek között viszont a puffadás is szerepel egyebek mellett. Az IBS itthon népbetegségnek tekinthető, hiszen mintegy 1,5-2 millió ember szenved a panaszaitól.
Székrekedést ugyancsak kísérhet puffadás, ezzel együtt a belek hallható mozgása. A kellemetlen tüneteket sokan megtapasztalják életük során, többnyire csak átmenetileg. A nem kívánt állapotot kiváltó okok meglehetősen sokfélék lehetnek - érdekes módon ezek egyike éppen a szellentés túl sokáig való visszatartása.