A gyerekeket már kicsi koruktól arra tanítják, hogy nézzenek a szemébe annak, akivel éppen beszélnek, mert így illik. Ettől függetlenül még a felnőttek körében is vannak olyanok, akik nem tudják tartani a szemkontaktust. Nekik jelenthet nagy segítséget a "szemkontaktus-illúzió" nevű jelenség.
Olyan, mintha a szemébe néznénk
A "szemkontaktus-illúzió" nevű jelenség lényege, hogy az emberek nem tudják pontosan mondani, hogy konkrétan a szemükbe nézünk-e. Ennek az illúziónak köszönhetően gyakorlatilag azt a benyomást kelthetjük, hogy felvesszük a szemkontaktust, miközben valójában csak a beszélgetőpartner arcának irányába nézünk.
Optikai illúzió
A jelenség demonstrálásához az Edith Cowan Egyetem kutatói 4 perces ismerkedős csevegésre invitálták az egyetem 46 tanulóját. A beszélgetés során a kutatók vezetőjével, Oliver Guidettivel kellett csevegnie az alanyoknak, és mindannyian olyan szemüveget viseltek, amely nyomon követte a szemmozgásukat.
A tanulók egyik felénél Guidetti gyakran létesített szemkontaktust , a többieknél viszont körülbelül 25 százalékkal szándékosan csökkentette a szemkontaktus mennyiségét. Ilyenkor inkább a beszélgetőtársai szája és arca irányába nézett, nem a szemükbe. Mindkét csoportból a legtöbben úgy nyilatkoztak, hogy Guidetti gyakran nézett a szemükbe, és mindannyian kellemesnek is találták a beszélgetést.
Ha tehát nehezünkre esik közvetlenül a másik szemébe nézni csevegés közben, elég lehet a beszélgetőtárs arcának irányába, illetve a szája környékére nézni - így nem kell attól tartanunk, hogy udvariatlannak, figyelmetlennek vagy kevésbé szimpatikusnak ítélnek meg minket a folyamatos félrenézések miatt.
Forrás: menshealth.com