Kellemetlen, amikor az edzőteremben vagy egy jógaórán nem tudjuk visszatartani a szellentést. De vajon mi lehet ennek az oka? Dr. Niket Sonpal klinikai professzorasszisztens szerint számos dolog állhat az edzés közbeni szellentés hátterében.
Három magyarázat is létezik
A jelenség egyik magyarázata az, hogy ha fizikailag megerőltető mozgást végzünk, akkor szaporábban vesszük a levegőt. Ha pedig a levegő beszorul az emésztőrendszerben, csak az ánuszon keresztül képes távozni.
Bizonyos esetekben arról van szó, hogy az aktivitás hatására felgyorsul az anyagcsere, illetve az emésztés. Az aerob típusú mozgás segít abban, hogy a táplálék gyorsabban haladjon át a beleken, ez viszont fokozott gázképződést okozhat.
Azonban az anaerob, azaz erősítő edzéseknél sem sokkal jobb a helyzet. Ha olyan mozgást végzünk, ami a vázizomzatot vagy a hasizmokat dolgoztatja, akkor a vastagbél is érintett lesz, és gyakorlatilag kipréseljük belőle a levegőt.
Hogyan előzzük meg?
Teljesen biztos módszer nincs arra, hogy elkerüljük az edzés közbeni szellentéseket, de lehet csökkenteni az esélyét. Sportolás előtt inkább ne együnk olyan ételeket, amik fokozzák a gázképződést. Ilyen például a kukorica, a burgonya, a hüvelyesek, a brokkoli és a karfiol. Emellett érdemes kerülni a szénsavas víz fogyasztását is. Mozgás közben pedig próbáljunk minél többször az orrunkon, és minél kevesebbszer a szánkon át lélegezni - így kevesebb levegőt nyelünk, és kijönni is kevesebb akar majd.
Emellett pedig kezdjük el tudatosítani magunkban, hogy a szellentés - különösen mozgás közben - egy teljesen természetes dolog, ami bárkivel megtörténhet, így aztán szégyenkeznünk is teljesen felesleges miatta. Ha visszatartjuk, akkor annak komoly puffadás , gyomorfájás is lehet a vége, tehát egyáltalán nem egészséges. Ha érezzük a szellentési ingert, próbáljunk távolabb menni a többiektől, vagy kiszaladni a mosdóba - de ha néha nem sikerül, akkor sem dől össze a világ.
Forrás: womenshealthmag.com