Miért születik annyi gyerek reggel 8-kor?

Éjszaka kevésbé vagyunk hajlamosak a szülésre, mint nappal, a legtöbb gyermek pedig kora reggel és kora délután jön a világra - derül ki egy friss amerikai elemzésből.

Ismerőseink, barátaink vagy családtagjaink történeteit ismerve akár úgy is hihetnénk, hogy teljesen esetleges, mikor, az év, illetve a nap melyik szakában születnek meg a kisbabák. Statisztikai adatokat elemezve azonban másfajta kép bontakozik ki előttünk.

Az Egyesült Államokban például - 2014-es hivatalos adatok szerint - szeptember bizonyos heteiben 5-10 százalékkal több gyermek születik, mint januárban. (Ami azt jelenti, hogy fogantatásuk a téli ünnepek idejére, karácsony és újév környékére tehető.) Egy átlagos kedden 12 ezer gyerek jön világra, míg egy átlagos szombaton csak 8 ezer. Továbbá a gyerekek 60 százaléka nappal, reggel 6 és este 6 óra között jön a világra. A legtöbb gyerek (3,3-szor több, mint a gyerekszületés szempontjából legkevésbé intenzív órában) reggel 8-kor, a legkevesebb pedig hajnal 3 óra 9 perckor látja még életében először a - kórházi vagy épp természetes - fényt. De miért vannak ekkora különbségek?

Egy várandós kismama valószínűleg azt a kérdést hallja a legtöbbször: mikorra vagy kiírva? Így lehet kiszámolni.

A válaszok egy része egyszerűbb, mint gondolnánk. Amerikában a születések 32 százaléka császármetszéssel , 18 százalékuk mesterségesen megindított szüléssel, maradék 50 százalékuk pedig úgynevezett természetes szüléssel (vaginálisan, nem megindított módon) történik. A statisztikákban pedig mindegyik szülési típus másfajta mintázatot mutat.

A babáknál, akik mindenféle közbeavatkozás nélkül jöttek világra, az éjszaka-nappal viszonylatban a következő mintázatot látni: 20-30 százalékkal több gyermek születik nappal, mint éjszaka.

A megindított szüléseket értelemszerűen igyekeznek úgy tervezni, hogy akkor szüljenek az anyák, amikor több szakember van a kórházban - vagyis a munkanap során, így ezek száma éjjel igen alacsony.

Inkább reggel, mint éjszaka érkeznek
Inkább reggel érkeznek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Megint másképp néznek ki az arányok császármetszés esetén. Ezeket elemezve azt látni, hogy jókora kiugrás van reggel, majd egy kisebb közvetlenül dél előtt; éjszaka pedig jelentős zuhanás észlelhető: ekkor már nagyon kevés a császáros szülés, a tizede a nappali számoknak. Mindennek természetesen az a fő oka, hogy a legtöbb ilyen szülés fixen meghatározott időpontú, úgynevezett programozott császár, amelyet elsősorban a kórházi munkabeosztás határoz meg.

Így aztán könnyen megérthető, hogy miért olyan kiugró a születések száma reggel 8 és 9 óra között: egyfelől a természetes szülések száma is enyhén magasabb ekkor, a programozott császáros változat pedig végképp meghatározza az arányokat.

Talán érdekesebb (és nem is olyan könnyen megmagyarázható, mint az irányított császárok kézenfekvő esetében), hogy kora délután, 2 és 3 óra között a hétköznapokon mindhárom szülésfajta számai az átlagos mennyiség fölé emelkednek. És éppen így, mindhárom fajtára egyaránt igaz az is, hogy gyakoribb a szülés napközben, mint éjszaka.

Scientific American

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.