Ijesztő kép a jövőről
Kutatók 2016-ban mintegy 50 ezer ember egészségügyi adatait tanulmányozták át Észak-Iránban, ahol a világon a legmagasabb a nyelőcsőrákosok aránya . Először egy teljes életmód-kérdőívet töltöttek ki, különös figyelmet szentelve a házi légszennyezést okozó faktorokra.
Megállapították, hogy azok, akik kerozinnal vagy gázolajjal fűtenek otthon, 6 százalékkal nagyobb valószínűséggel halnak meg az elkövetkező tíz évben. A szív- és érrendszeri megbetegedések esélye 11, míg az ischémiás szívbetegségeké 14 százalékkal nagyobb. Figyelembe véve, hogy globálisan az emberek 50 százaléka él szegénységben és, hogy ezek az emberek hasonló tüzelőanyagokkal kénytelenek beérni, ez a felfedezés igen ijesztő képet fest a jövőről.
4,3 millió ember hal meg a belső légszennyezettség miatt
A Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint évente mintegy 4,3 millió ember hal meg a belső légszennyezettség okozta betegségben , főként stroke-ban, tüdőrákban és tüdőgyulladásban. Bár a fejlett világban nem jellemző a szilárd tüzelőanyagok használata, az olyan - nyugaton elterjedt - anyagok, mint az azbeszt, szintén képes jelentős beltéri szennyezést okozni. Nem is beszélve a formaldehidről, amit az azbeszttel ellentétben még nem tiltottak be.
Nyáron a beltéri levegőben - legyen az az otthonunk, vagy az épület, ahol dolgozunk - ugyanúgy megjelennek a pollenek . Ha napközben is szellőztetünk, akkor sokszor még magasabb koncentráció alakul ki a helyiségekben, mint a szabadban. A ruházaton, hajon, cipőn szintén bejut az allergizáló virágpor a lakásba. Ám egész évben allergiát okozhat a kutya és a macskaszőr is, illetve az atkák, akárcsak a különböző penészgombák spórái.
Az atkamentesítő eljárások hatástartama rövid, nem lehet végleg kiirtani őket. A légkondicionálók mellett az autók pollenszűrője is eltelítődhet, ezeket rendszeresen tisztítani vagy cserélni kell. A sebészi maszkok nagyon rövid ideig hatékonyak, az erre a célra kifejlesztett speciális pollenszűrők minősége pedig nem minden esetben garantált, ráadásul rendszeres tisztítást igényelnek. Bár látványa és illata sem jó a penészgombának , spórái nem agresszívek, tüneterősség szempontjából kevésbé veszélyesek, mint a pollenek. Aki penészes lakásban lakik, nem feltétlenül lesz ettől azonnal beteg, van, aki pedig sosem lesz rá allergiás, de a veszélyeztetettség fennáll.
Szerencsére ma már bárki végeztethet teszteket az otthonában, amelyek képesek megállapítani, hogy van-e valami veszélyes az otthon levegőjében.
Forrás: medicaldaily.com