Az orrba adható koronavírus elleni védőoltás gondolata nem újkeletű, a kutatók már egy ideje kísérleteznek vele. A nazális vakcinák nyújtotta lehetőségekről és előnyökről nemrégiben a Conversation is írt.
Az orrba adható COVID-19 elleni vakcinák – amelyeket spray formájában vagy folyadékként cseppentővel lehet bejuttatni a szervezetbe – technológiailag ugyanolyanok, mint az injekcióként beadható oltóanyagok, a különbség mindössze abban rejlik, hol kezdik kifejteni védőhatásukat. Előbbiek az orrban és a torokban, ahol a kórokozók bejutnak a szervezetbe, ahol elsőként megtelepednek, és ahonnan gyorsan elterjednek.
"Számos immunológiai előnnyel jár, ha az oltást ott adják be, ahol a vírus támadásba lép" – idézte a lap Mayuresh Abhyankart, a Virginiai Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó kutatóját. A szakember elmondta: a nazális vakcinák használata mellett számos érv szól, többek között az, hogy fájdalommentesek, nem invazívak, és beadásukhoz nem kell speciális képzettség.
Hangsúlyozta: ezek a legalkalmasabbak az orron keresztül bejutó kórokozók, például az influenza- vagy a koronavírus elleni elsővonalbeli védelem kialakítására. (A jelenleg leggyakrabban alkalmazott orrba adható vakcina az influenza elleni FluMist, ami inaktivált influenzavírust tartalmaz). A nazális vakcinák segítenek felkészíteni az immunrendszert a kórokozóval való találkozásra a fertőzés lehetséges helyén, és mivel a fertőzés folyamatát is "utánozzák", fokozzák az orr- és a toroknyálkahártya védekezőképességét. Elméletileg tehát hatékonyabb védelmet nyújthatnak, mint a karba – izomba – adott oltások – írja a Conversation.
Hátrányai is vannak
Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az orrba adható vakcinák esetében nehezebb lehet a helyes adagolás, különösen a kisgyermekeknél. Azt is bele kell kalkulálni, hogyha valakinek eldugul az orra, vagy kitüsszenti a vakcina egy részét, mielőtt az teljesen felszívódna, a szükségesnél kisebb adag jut a szervezetbe. Ezek mellett vannak egyedi egészségügyi kockázatok is, amelyeket szintén mérlegelni kell.
Jelenleg hét koronavírus elleni nazális vakcina humán klinikai tesztelése zajlik, közülük három – a Beijing Wantai Biological Pharmacy, a Bharat Biotech és az indiai Szérum Intézet által gyártott oltóanyag – tart a humán klinikai vizsgálatok 3. fázisában.