Skandináviában senkit sem nyilvánítanak halottnak, amíg az orvos testmeleg állapotban meg nem állapítja azt. Több esetben is bebizonyosodott ugyanis, hogy a különösen szélsőséges hipotermiából, vagyis a szervezet fokozott kihűléséből is fel lehet épülni - írja az Index .
Ennek alapját az olyan esetek egyike szolgáltatta, amely a svéd Anna Elisabeth Johansson Bågenholmmal esett meg 1999-ben. A nő egy síbaleset miatt 80 percet töltött a jeges víz fogságában, a fulladástól egy kis levegővel teli üreg mentette meg, testhőmérséklete azonban 13,7 fokra hűlt vissza, és keringése is leállt. Kórházba szállításakor még halottnak tűnt, öt órával ezután azonban újra lélegezni kezdett, és kisebb mértékű idegkárosodás jeleivel, de felépült.
Hogyan lehet túlélni a hipotermiát?
A szélsőséges lehűlést elszenvedők többségét nem sikerül megmenteni, de a 28 Celsius-fok alá hűlő felnőtteknek akár a harmada is túlélheti a fagyást. Több körülmény szerencsés együttállása kell ugyanakkor ahhoz, hogy a kihűlt személy életét megmenthessék: időben kell észlelni a hipotermiás állapotot, szívmasszázzsal kell biztosítani a keringést, de a kórházi csapat felszereltségén és felkészültségén is sok múlhat.