Az orvosi képalkotás hatalmas léptékben fejlődött az utóbbi években
Nagy utat tett meg a képalkotó diagnosztika Wilhelm Conrad Röntgen első, "X-sugarakról" szóló feljegyzéseitől Godfrey Newbold Hounsfield és Allan M. Cormack forradalmi CT-felvételén át a modern kor komputertomográf eszközéig. Az orvosi képalkotás hatalmas léptékben fejlődött az utóbbi néhány évtizedben: az első röntgensugarakkal készült képekkel még éppen csak azonosítani tudták egy csonttörés helyzetét, míg a mai, humán diagnosztikában alkalmazott legmodernebb készülékek felbontása már alkalmas a szöveti differenciálásra.
Ezen szerkezetek a daganatos betegségek diagnosztizálásának elsődleges eszközei, illetve a különböző keringési problémákra is segítségükkel deríthetnek fényt az orvosok. Kevesebben tudják ugyanakkor, hogy nem csupán emberek esetében alkalmazzák ezeket az eljárásokat: állatok, sőt régészeti leletek vizsgálatában is fontos szerepet játszanak.
Hiúz az MR-készülékben
A CT-vizsgálat röntgensugárral működik, míg az MR mágneses magrezonanciát használ a képalkotáshoz. Utóbbi előnye, hogy a lágy szövetek területein jobb kontrasztfelbontó képességgel bír, viszont összetettebb eljárást használ a képalkotáshoz, és működtetése is bonyolultabb, költségesebb. Megesik azonban, hogy nem csupán emberen, de állaton is el kell végezni bizonyos vizsgálatokat, melyhez szükség van ezekre a berendezésekre. Az Affidea Diagnosztika 2016-ban nyitotta meg Budapesten az első, kimondottan állatok vizsgálatára kialakított diagnosztikai intézetét.
"Izgalmas vállalkozás ez a cégcsoport részéről, hiszen ez az első, állatgyógyászatra specializálódott létesítményünk, ahol kizárólag állatok vizsgálatait szolgáló, nagy térerejű MR-készüléket üzemeltünk be" - mondta el Leitner György vezérigazgató. Bár ezt a berendezést legtöbb esetben kutyák és macskák vizsgálatára használják, 100 kiló feletti, nagytestű állatok esetében is alkalmazható. A közelmúltban egy hiúz volt az Affidea állatdiagnosztikájának páciense, igaz, hogy súlya nem haladta meg egy kisebb termetű kutyáét, hiszen még könyök volt - mondta el az igazgató.
Nyomozók és régészek munkáját segíti a CT
A cég szoros kapcsolatot ápol a Szegedi Tudományegyetemmel és a Debreceni Egyetemmel is, az ott folyó kutatások, PhD munkák esetén bizonyos képalkotó diagnosztikai eljárásokat is az Affidea végez el. Emellett a két egyetem vonzáskörzetében folyó archeológiai feltárások során előkerült leletek is a cég valamelyik laborjában kötnek ki, hiszen különböző csontok, illetve mumifikátumok szerkezeti elemzéséhez is kiváló eszköz lehet például a CT. A rendkívül kényes, sérülékeny leletek belsejéről anélkül szerezhetnek háromdimenziós képet, hogy azt felsértették, vagy megnyitották volna.
Hazánkban kevésbé jellemző a komputertomográfiás vizsgálat használata bizonyos bűncselekmények, például kábítószer-csempészés leleplezéséhez. A reptereknél is használt röntgenkészülékek ugyanis bizonyos esetben nem mutatják ki a drogfutárok szervezetében elrejtett kábítószerzacskókat, a CT-t azonban ezek az emberek sem tudják megtéveszteni.