A marihuánáról ugyanolyan nehéz leszokni, mint a dohányzásról, így méltánytalanul marad ki a kézikönyvből a kannabisz elvonási tüneteit leíró cikkely. Dr. Ryan Vandrey, a Baltimore-i Johns Hopkins Egyetem orvoskarának pszichiátere 12 dohányzó, marihuána élvező, vagy mindkét szenvedéllyel élő embert vizsgált.
3 ötnapos absztinens periódust 9 napos időszakok szakítottak meg, amelyek alatt a résztvevők visszatértek káros szenvedélyeikhez. A leszokási periódusok elején vizeletmintát vettek, a végét mindig teljes laboratóriumi kivizsgálás zárta. Ilyenkor megmérték a nyugalmi pulzust, a vérnyomást, a testsúlyt, kilélegzett levegő szén-monoxid- és alkoholtartalmát. Kérdőívek segítségével tájékozódtak a betegek elvonási tüneteiről. Rákérdeztek, hogy előfordultak-e hangulatváltozások (agresszió, düh, étvágyváltozás, depressziós időszak, feszültség, zavartság), illetve, hogy mi volt a legnehezebb az absztinencia alatt.
Összességében az elvonási tünetek súlyossága ugyanolyan volt mindkét szenvedélybetegség esetében, bár az alvászavarok inkább a kannabiszélvezőkre, míg a szorongás és düh jelentkezése a dohányosokra volt jellemző. Érdekes, hogy néhányan könnyebbnek találták a leszokást egyszerre mindkét káros szenvedélyről, mint egyenként.
A kannabisz a legelterjedtebb illegális drog az USA-ban. A marihuána miatti kórházi felvételek száma eléri a kokainra és heroinra jellemző adatokat. A láncdohányosok 9 százaléka szív naponta, vagy csaknem naponta marihuánát is, és a marihuána fogyasztók 50 százaléka dohányzik. Ilyen esetben a leszokás esélye elég kevés. Dr. Vandrey szeretné elérni, hogy a két év múlva forgalomba kerülő új diagnosztikai kézikönyv már tartalmazza a marihuána-elvonás tüneteit is, melyek a következők: fokozott düh és agresszió, szorongás, rossz hangulat, ingerlékenység, nyugtalanság, alvászavarok, csökkent étvágy és súlycsökkenés. A tünetek a leszokást követő 24 órában kezdődnek, és rendszerint 1-2 hétig tartanak.
Forrás:
Medipress hírszolgálat