Ugyanakkor esélyes, hogy ezek az emberek introvertáltak, és nem tudnak túl jól teljesíteni társasági helyzetekben. Ám sokkal nyitottabbak a különféle élmények megélésére - tette hozzá Prof. Michael Shredl, a mannheimi Central Institute of Mental Health kutatója.
A kevésbé barátságos személyiségű introvertáltak érzelmeiket (agressziójukkal együtt) visszafoghatják, elfojthatják, ezek pedig mintegy túlzófokon jelennek meg álmaikban, jegyezte meg Shredl. Hozzátette: akik nyitottak az új élményekre, nyitottabbak lehetnek érzelmeikkel is, ez pedig álmaikban is tükröződhet.
A nemek közti eltérő álomkülönbségre reflektál kanadai kutatók vizsgálata is. Eszerint a férfiak álmaiban gyakrabban szerepelnek természeti katasztrófák és háború, míg az interperszonális problémák (mint például vita egy kollégával vagy házastárssal) inkább a nőkre jellemzőek. Az ember neme ugyanakkor azt is indikálja, hogy kiket látunk rémálmainkban : a nők általuk ismert helyekkel és emberekkel népesítik be rémálmaikat, míg a férfiak inkább képzelt szituációkban és szereplőkkel "dolgoznak".
Mindezt Prof. Antonio Zadra, a tanulmány szerzője azzal magyarázza, hogy az evolúció során a férfi agy hozzászokott a védőszerephez, így álmainkban gyakorlatilag azt gyakoroljuk, hogy bizonyos veszélyes helyzeteket miként élhetünk túl. Egy másik magyarázat szerint álmaink érdeklődésünktől és félelmeinktől függnek. A férfiak jellemzően horrorfilmeket és thrillereket néznek, a nők inkább az érzelmes filmeket, a drámákat preferálják, mindez pedig álmainkban is pontosan így zajlik.