Az, hogy mennyire látunk valakit a Medical News Today készített beszámolót.
"Fontos, hogy megértsük azokat a fizikai alaptulajdonságokat, amelyek bennünk a férfiasság sztereotip képét alakítják" - mondja Iris Holzleitner, a St. Andrews Egyetem PhD-hallgatója. "A kutatásunkban azt mutattuk meg, hogy a férfiasnak észlelt arcnak vannak bizonyos fizikai tulajdonságai."
A háromdimenziós arcképek alapján a résztvevőknek nemcsak az illető férfiasságáról kellett nyilatkozniuk, hanem azt is megkérdezték, hogy milyen magas és milyen súlyos lehet az illető az arca alapján. A kutatók meglepve tapasztalták, hogy a magasság és a testsúly arcon észlelhető jelei sokkal inkább meghatározták a magasság és a testsúly észlelését, mint a valós magasság és testsúly.
Úgy tűnik tehát, hogy az emberek az észlelés során a benyomásaikat bizonyos, a magasságtól és a testsúlytól függő fizikai tulajdonságokra alapozzák, majd ezeknek hajlamosak túl nagy jelentőséget tulajdonítani. A hosszúkásabb arcú embereket például magasabbnak észleljük: két egyforma magas ember közül azt észleljük magasabbnak, amelyiknek hosszúkásabb arca van.
Ez a fajta túláltalánosítás megmagyarázza azt is, hogy miért tartják férfiasabbnak azokat a férfiakat, akiket az arcuk alapján magasabbnak és nagyobb testsúlyúnak gondolnak. Az emberek tapasztalják, hogy a férfiak és a nők átlagos magassága és testsúlya különböző. A férfiak általában magasabbak és súlyosabbak, mint a nők. Ezeknek a tulajdonságoknak vannak az arcon megjelenő jelei is. Így akit magasabbnak és/vagy nagyon testsúlyúnak gondolnak az arca alapján, azt egyúttal férfiasabbnak is ítélik.