Mitől veszíthetjük el látásunkat? Küszöbön az áttörés?

Az Egyesült Államokban a több mint 20 millió beteget érintő szürke hályog gyógyítása az állami egészségbiztosító költségeinek jelentős részét teszi ki.

A 70-80 éves korosztály 42 százaléka, míg a 80 felettiek 68 százaléka szenved ebben a szembetegségben az Országos Szem Intézet adatai szerint. A Missouri Egyetem egyik professzora még egy lépést tett a kialakulás folyamatának teljes megismerése felé.

Felfedezése, melyet a The Journal of Biological Chemistry című szaklapban olvashatunk, a jövőben hozzájárulhat a szürkehályog eredményesebb kezeléséhez. Vizsgálódása során K. Krishna Sharma szemész professzor megállapította, hogy egy speciális fehérjetípus működése a kor előrehaladtával megváltozik, aktivitása csökken. A csökkent funkció lehetővé teszi, hogy rövid, 10-15 aminosavból álló peptidek (rövid fehérjék) felhalmozódjanak a szemben, elhomályosítva a lencsét.

"Most, hogy megismertük a peptidek keletkezésének folyamatát, tovább léphetünk a megelőzés irányába, és optimális esetben akár késleltethetjük a szem öregedését is. Tíz éves csúszás 45 százalékkal csökkentené a katarakta (szürke hályog) műtétek számát, így szignifikánsan mérséklődnének a költségek. Jelenleg évi 1,5-2 millió szemműtétet végeznek évente a szürkehályog miatt" - nyilatkozta a professzor.

A szemlencse körülbelül 50 százalékát fehérjék építik fel, melyeknek 90 százaléka krisztallin. A krisztallinok úgynevezett "dajkafehérjék", melyek egyik fő feladata a lencse átlátszóságának megőrzése. Az egészséges szemben a krisztallinok idővel kisméretű peptidekké bomlanak le, melyeket a többi fehérje távolít el a szemből. A szem öregedésével azonban egyre több ilyen rövid peptid alakul ki, a krisztallinok dajkafunkciója csökken, így a lencse tisztogatása zavart szenved, a felhalmozódó peptidek elhomályosítják a lencsét. A dajkafunkció csökkenéséhez az öregedésen kívól számos tényező hozzájárul, így a kisméretű peptidek jelenléte is gyorsítja a folyamatot, mondta el Sharma professzor.

A katarakta jelentősen rontja a betegek életminőségét, hiszen a látás nagymértékű csökkenése miatt új módszerekkel kell tájékozódniuk. A szürkehályog kialakulása 50 százalékban a korral függ össze, de ismert néhány rizikófaktor, köztük a genetika, dohányzás, ultraibolyasugárzás és a cukorbetegség is. Az Országos Szem Intézet szerint a kezdeti katarakta tüneteit javíthatja egy új szemüveg, erősebb megvilágítás, bizonyos napszemüvegek és a nagyító lencsék. Ha ezek az eszközök nem segítenek, csak a műtéti megoldás marad, melynek során eltávolítják a homályos lencsét, majd műlencsét ültetnek a helyére.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás:
Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.