Azt is hozzátették, hogy azok a gyerekek, akik a tejről üdítőitalra váltanak, idősebb korukban a csonttörések magasabb kockázatának lesznek kitéve.
A legfrissebb számában megjelent tanulmányban a szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy sokkal többet kell tennünk a csontritkulás (oszteoporózis) és az ezt megelőző állapot, az oszteopénia megelőzésére. Mindkét rendellenességet az elégtelen kalcium és D-vitaminbevitel, valamint a kevés saját súllyal végzett testmozgás (kocogás, teniszezés, stb.) okozza.
A szerzők szerint sosem késő megtenni a szükséges lépéseket a csontritkulás kockázatának csökkentése érdekében, és nem szabad megfeledkezni arról, hogy a kalcium és a testmozgás szükségletünk életünk során folyamatosan változik. A szakértők azt javasolják mindenkinek, hogy fogyasszanak naponta három-öt adag kalciumban gazdag élelmiszert (például tejterméket vagy kalciummal dúsított termékeket), és nyáron 6 perc, télen pedig legalább 40 perc szabadban tartózkodással szerezzék be a napfényből a megfelelő mennyiségű D-vitamint. Ha valaki nem tud elég időt tölteni a napon, érdemes fontolóra vennie a D-vitamin tartalmú étrendkiegészítők szedését. Ami az edzést illeti, hetente három-öt nap legalább napi fél óra saját testsúllyal végzett testmozgás javallt, ezen kívül pedig hetente legalább két nap valamilyen izomerősítő edzés.
"A legfontosabb eredmény az, hogy a csontegészség optimalizálásához három kulcsfontosságú feltétel létezik: az elegendő kalciumfogyasztás, a megfelelő D-vitamin bevitel , és az elegendő testmozgás. Külön-külön egyik sem elég, ha idősebb korunkra meg szeretnénk előzni a csonttöréseket" - foglalta össze a tanulmány egyik szerzője, Robin Daly, a Deakin Egyetem professzora.