Az áramlástan tudósok pontosan modellezték a folyadék dinamikáját a lábat ért lövés után kialakuló helyzetben, hogy kiderítsék, hogyan lehet a legjobban elállítani a vérzést vészhelyzetben. A kutatók az Amerikai Fizikai Társaság konferenciáján mutatták be munkájukat, s erről a New Scientist is beszámolt.
Ugyan más kutatók már modellezték a vér folyadékdinamikáját, és megvizsgálták a lövedékek és repeszek okozta sebeket a különböző testrészekben, de ez az első alkalom, hogy a lábat ért találat következményeit modellezték. A láb nagyon gyakran sérül, s nem csak a lövések, hanem az aknák és a házi készítésű robbanószerkezetek (IED, improvised explosive device - improvizált robbanóeszköz) miatt is.
A szimuláció létrehozásához a kutatók megvizsgálták a láb különböző rétegeit: a kemény csont, a lágyrészeket (izmokat és az ereket), és a bőrt, amely körbezárja az egészet. Előre meghatározott sebességű véráramlást határoztak meg az egyes artériákban és vénákban , aztán egy jól ismert áramlástan modellt használtak a szimulációhoz, amely megmutatta, hogy mennyi vér fogja elhagyni a testet, ha a golyó átmegy a láb bizonyos részein.
A kutatók azt remélik, hogy ezeket a szimulációkat felhasználhatják a katonaorvosok harctéri tevékenységre való felkészítésében, képzésében. Az eljárás ugyanis lehetővé tenné, hogy az orvosok azonnal teszteljék a különböző módszereket, amelyekkel elláthatják a vérző sebeket , s így jobban teljesíthetnek a valós harctéri körülmények között.
A modell minden bizonnyal javulást jelent a jelenlegi képzési módszerhez képest, ugyanis jelenleg az orvosok csak állatokon gyakorolhatnak. A modell azonban nem tökéletes, mert egyelőre nem veszi figyelembe például a törött csontokat , vagy a több sebet ugyanazon végtagon.
Mivel a modellek egyre kifinomultabbak, lehet, hogy több verziót is kifejlesztenek belőlük. Mindenesetre a kutatók bizonyítani tudták, hogy a munkájuk révén egy lépéssel közelebb kerültek az állatmodellek megszüntetéséhez. "Hiszünk benne, hogy a szimuláció javítja az orvosi gyakornokok képzési tapasztalatait" - mondta Jeff Eldredge, a szimulációk tervezője, a UCLA egyetem áramlástani és akusztikus laboratóriumának kutatásvezetője a New Scientistnek.
Forrás: PopSci