A prosztata artéria embolizáció (PAE) elnevezésű eljárás során katétert vezetnek be a lábszár egyik artériájába, és ahhoz az artériához vezetik el, amely a prosztata vérellátásáért felelős. Ezután apró gyöngyöket juttatnak az artériába, amelyek ideiglenesen elzárják a prosztatába áramló vér útját. Ez az átmeneti szünet a vérellátásban a prosztata zsugorodását eredményezi, ami enyhíti a tüneteket. A kutatást vezető Dr. Sandeep Bagla azt is elmondta, hogy a kezelés ráadásul nem jár a hagyományos prosztata-megnagyobbodás elleni kezelésekre jellemző súlyos szövődményekkel, például vizelettartási zavarral és impotenciával.
"Fantasztikus hír ez a jóindulatú prosztata-megnagyobbodásban szenvedő betegeknek. Sokan ugyanis éppen a kockázatok miatt nem vállalják a kezeléseket. Az átlagemberek számára azonban a PAE nem jár mellékhatásokkal" - magyarázta Bagla.
Az amerikai Intervenciós Radiológiai Társaság New Orleans-i konferenciáján közzétett kutatásukban a virginiai Inova Alexandria Kórház kutatói Dr. Bagla vezetésével 18 hatvanhét év átlagéletkorú betegen tesztelte a módszert. Eredményeik azt mutatták, hogy az alanyok kilencvennégy százaléka (18-ból 17) a tünetek jelentős enyhülését tapasztalta egy hónappal a beavatkozás után, és egyiküknél sem jelentkezett súlyos szövődmény. A kutatók elmondták, hogy Európában és Dél-Amerikában már alkalmazzák a prosztata artéria embolizációt , de az Egyesült Államokban ez volt az első olyan kutatás, amely a módszert tesztelte.
Bagla azt is hozzátette, hogy az új eljárás becsült költsége valószínűleg alacsonyabb lesz, mint a jelenleg alkalmazott kezelések többsége esetében, mert nincs szükség műtőre és kórházi bennfekvésre. Ezen kívül mivel az új módszer szövődményekkel sem jár, ezzel is jelentős összeg spórolható meg az egészségügyi kiadásokból.