Amikor a betegeket a műtéttel kapcsolatos tapasztalataikról kérdezték, a korábban feltételezettnél sokkal többen számoltak be arról, hogy valamire emlékeztek a műtétből. A jó hír az, hogy nagyon keveseknek okoz rossz érzést ez az élmény. Valójában egyfajta „harmadik tudatállapotban” vannak, amikor homályosan tisztában vannak azzal, ami körülöttük történik, de – ami a legfontosabb – nem éreznek fájdalmat .
Az elmélet Jaideep Pandit professzortól származik, az Oxfordi Egyetem aneszteziológusától, aki több korábbi kutatást tekintett át a témában. Kiderült, hogy a beavatkozás után nem sokkal megkérdezettek körében minden ötszázadik beteg emlékszik valamire a műtétből. Pandit elemzéséből azonban az is kiderült, hogy ennél sokkal kevesebben, csupán minden tizenöt ezredik beteg tesz említést erről az orvosoknak. Ez pedig arra utal, hogy az érintett betegek többségét az adott pillanatban nem zavarja az élmény.
Valószínűleg homályosan hallják a személyzet beszélgetését körülöttük a műtőben, esetleg még a szikét is érzik a bőrükön, de nem éreznek fájdalmat. Pandit professzor az lapnak azt nyilatkozta, hogy az egy az ötszázból és az egy a tizenötezerből arányú előfordulás közötti különbség arra utal, hogy a betegek még azokban a ritka esetekben is "semleges" érzést tapasztalnak, amikor valamiféle tudatossággal rendelkeznek az eseményekkel kapcsolatban. Ezt a jelenséget nevezi a professzor „dizanesztéziának”.
"A dizanesztéziát egy kirakós játékhoz hasonlítanám" - magyarázta Pandit. "Ha az éberség azt jelenti, hogy a beteg képes felismerni a puzzle által ábrázolt képet, az anesztézia az, ami elveszi a kirakós darabjait. Elérkezik egy pont, amikor már olyan sok darabot elveszünk, hogy nem lehet felismerni a képet, mégis látni lehet, hogy ez egy kirakós játék. Ezt nevezem dizanesztéziának: a beteg láthatja a kirakós darabjait, de nincs felismerhető kép, ezért nem is érdekli."
A szakértő azt is hozzátette, hogy a jelenséget az anesztetikum nem megfelelő beadása okozhatja, illetve az, hogy egyesek genetikailag másképp reagálnak a gyógyszerekre.