Nagyon fontos lenne tudni, hogy mi hozza létre a Föld mágneses mezejét, az ugyanis egyre gyengül. A Mars esetében például épp a mágneses mező elvesztése miatt pusztult el a bolygó feltételezhető élővilága - magyarázta a szakember. Egyes kőzetek megszilárdulásuk pillanatában megőrzik a Föld akkori mágnesezettségének irányát, amelyekből megállapítható, hogy földtörténeti korok szerint 1-10 millió évente az északi pólus megcserélődik a délivel. Az elmúlt 700-800 ezer évben nem volt példa erre, ezért a tudósok szerint közeleg a pólusváltás.
Katasztrófát jósoltak szeptemberre
Korábbi elméletek szerint a 2006QV89 katalógusjelű aszteroida idén szeptemberben találkozhatott volna a Földdel. Az ütközés esélye egy volt a 7299-hez. Ez elég nagy kockázatnak számít, ha azt nézzük, hogy a hatos lottó megnyerése egy bónusz számmal egy a 140 millióhoz.
Az oroszországi Cseljabinszk felett 2013 februárjában felrobbant egy 20 méter átmérőjű, mintegy 16 ezer tonnás aszteroida. A robbanás keltette léghullám épületek ezreit rongálta meg, és körülbelül 1500 ember megsérült az eset során. A 2006QV89 ezzel szemben majdnem 50 méter átmérőjű. Egy ekkora űrobjektum óriási veszélyeket rejt magában: száz hirosimai atombombáéval felérő erejű robbanást okozhatott volna.
A darmstadti központban jelenleg 870 objektumot tartanak számon, amelyek pályája 100 éven belül keresztezheti a Földét. A 2006QV89 most látótávolságon belül halad el bolygónk mellett, legközelebb 2023 szeptemberében közelítheti meg a Földet.