A Kaliforniai Műszaki Egyetem (CalTech) munkatársai által kifejlesztett eljárás, amelyet egyimpulzusos panoráma fotoakusztikus tomográfia néven mutattak be, teljes körű belső vizsgálatot tesz lehetővé, amely térben és időben képes megjeleníteni az aktív szerveket, a keringő rákos sejteket vagy éppen az agyműködést.
Miközben az MRI- és PET-technológiák részletes képeket készítenek a testről, az új fotoakusztikus tomográfiás módszer ártalmatlan lézerimpulzusokat és ultrahanghullámokat használ, ami lehetővé teszi a hosszabb időtartamú vizsgálatokat is. Mindez pedig szükséges a valós idejű biológiai folyamatok alapos tanulmányozásához.
"A fotoakusztikus képalkotás nyilvánvalóan a legbiztonságosabb és leggazdaságosabb megközelítése az élő kisállatok valós idejű megfigyelésének" - magyarázta Behrouz Shabestari, a Caltech optikai képalkotó és spektroszkópiás programjának igazgatója. Jelenleg kistestű állatokon kísérleteznek, de a cél, hogy záros időn belül már az emberek gyógyításában használhassák fel a technológiát.
A lézeres fényimpulzusok akár több centiméter mélyen is behatolhatnak a szervezetbe annak érdekében, hogy elérjék a célszövetet. A lézerimpulzusokból származó hő enyhe növekedése ultrahanghullámok kibocsátását eredményezi. A hanghullámokat ezután elfogják, és képeket hoznak létre belőlük. Az ultrahanghullámok könnyedén eljutnak a környező szövetekbe anélkül, hogy a szétszóródás elhomályosítaná a jeleket, így a képek rendkívül élesek lesznek.
"A rövidítve SIP-PACT-nek nevezett új technika lehetővé teszi számunkra, hogy példátlan sebességgel és minőséggel strukturális, funkcionális, sejtes és molekuláris testképeket rögzítsünk kisállatokról. Az alapvetően ártalmatlan lézerimpulzusok egyfajta dobverő módjára megütik a szöveteket, az így kialakuló rezgéseket pedig ultrahanghullámként érzékeljük" - mondta el Lihong Wang, a Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.
Wang rámutatott, hogy a SIP-PACT hosszú időn keresztül képes figyelemmel kísérni az élő állatokat, ami lehetővé teszi a kísérleti gyógyszerek hatásainak megfigyelését anélkül, hogy bármi miatt is aggódni kellene, ahogy például a CT-vizsgálatokkal járó sugárzás túladagolása miatt. A szakemberek úgy vélik, hogy az új technológia forradalmi változásokat hozhat az orvosi képalkotásban.
Forrás: mdlinx.com