Egy új kutatás szerint a terhesség alatt folytatott helytelen táplálkozási szokások hatásai több generáción keresztül is öröklődhetnek. Magyarán még az is hatással lehet a mi életünkre, hogyan étkezett nagymamánk a várandóssága alatt.
A tanulmány szerzője, Dr. Andrew Prentice, aki a London School of Hygiene and Tropical Medicine munkatársa, így nyilatkozott kutatásásról: "Ez a tanulmány azt mutatja, hogy több generációnak is el kell telnie ahhoz, hogy a táplálkozás álal előidézett különböző növekedési problémák és rendellenességek kikopjanak." Majd azt is hozzátette, hogy az táplálkozásunk okozta egészségügyi hatásokat nem csak rövid távon kellene figyelembe venni.
A kutatás menete
A kutatók 1972 és 2011 között Gambiában született gyerekeket vizsgáltak. Azért ezt az afrikai régiót választották, mert a vidéken évente csak egy esős évszak van, ami miatt az lakosok élete egy "betakarítási" és es "éhező" periódusra oszlik. A kutatók észrevették, hogy azoknak a nőknek, akiknek a terhességük utolsó szakaszai átnyúltak az éhezés időszakába, általában kisebb gyermekei születtek. A tudósok a vizsgálat során feljegyezték egyébként a résztvevők születési súlyát, hosszúságát valamint azt is, hogy két éves korukban mekkorák voltak.
A résztvevők életét végigkövetve megállapították, hogy azoknak a szülőknek, akik alultápláltak voltak magzati koriban, kisebb gyermekeik születtek. Pontosabban: míg az anyméhben alultáplált anyák kisebb babákat hoztak világra, addig azoknak az apáknak, akik nem kaptak megfelelő mennyiségű tápanyagot magzati korban, a gyermekeik két éves korukban kisebb termetűek voltak.
"Ha beavatkozunk a legszegényebb rétegek élelmezésébe, például különböző táplálékkiegészítőket adunk nekik, el tudjuk fedni az táplálkozási hiányosággok azonnali hatását. A problémák azonban hosszútávon, generációról generációra is öröklődni tudnak, és ezt is figyelembe kellene venni" - nyilatkozta Dr. Andrew Prentice.
Forrás: Daily Mail