Az autizmus , illetve az autizmus spektrumzavar olyan állapot, amely eltérő fejlődéshez vezet, és az érintett személyiségének és lelkének bizonyos fokú önmagába zárkózása jellemzi. A speciális állapotra jellemző "tünetek" miatt az érintetteket gyakran "hópehelyként" emlegetik: hasonlóak, mégis mindegyikük más.
Az autizmus első tünetei két-hároméves kor körül kezdődnek, az eltérő viselkedésben nyilvánulnak meg. Az érintettek az egész életük során három fő területen küzdenek nehézségekkel: a kommunikációban, a társas kapcsolatokban és a szociális képzelet területén.
A filmtörténetben számos alkotás foglalkozik az autizmussal, bár kétségtelen, hogy az Esőember egyelőre felülmúlhatatlannak bizonyul: ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a történetből immár színházi előadás is született.
Barry Levinson: Esőember
A betegség annyira furcsa és különleges, így nem véletlen, hogy a filmművészet egy-egy emlékezetes alkotása is foglalkozott már vele. A legismertebb természetesen az Esőember, ami amolyan "hírnökként" elsőként irányította a figyelmet az autistákra.
Sandrine Bonnaire: Neve: Sabine (Elle s'appelle Sabine)
Dokumentumfilm egy család személyes tragédiájáról, melynek főszereplői Sandrine Bonnaire, az ünnepelt, francia színésznő és húga, aki az autizmus tüneteit produkálja.
Harold Becker: A kód neve: Merkúr (Mercury Rising)
A film nemcsak Bruce Willis miatt szerethető, hanem magáért a történetért is. A kiábrándult FBI ügynöknek ugyanis egy autista kisfiú eltűnése ügyében kell bevetnie magát.
A világnap
2007 decemberében az ENSZ április 2-át jelölte ki az Autizmus Világnapjának (World Autism Awareness Day, WAAD), hogy ezzel is felhívja a figyelmet az autizmussal együtt élők gondjaira. Legfontosabbnak a minél korábbi diagnózis és a fejlesztő beavatkozások ösztönzését tartják. Azokban az országokban, amelyek csatlakoznak a programsorozathoz, egy-egy közismert épület a világnap kapcsán kék színben pompázik, így hazánkban idén a Parlament és a békéscsabai városháza is.