Ne stresszeljen, mert nem lesz memóriája

Kutatók összefüggést találtak a kortizol nevű stresszhormon szintje és a rövidtávú memória gyorsabb időskori hanyatlása között. Az eredmények új alappal szolgálhatnak a memóriazavarok kezeléséhez.

A stresszes munka és életstílus hosszú távon árthat a rövidtávú memóriának - figyelmeztetnek Az Iowai Egyetem munkatársai. Kutatásuk alapján ugyanis a kortizol hormon szintje összefügg a rövidtávú memória működési zavaraival időskorban.

A kortizolszint alkalmankénti és rövid ideig tartó emelkedése elengedhetetlen a túléléshez. Lehetővé teszi, hogy az ember megbirkózzon a stresszhelyzettel és a kihívásokkal, mégpedig a figyelem és a racionalitás fokozásával.

A tartós stressz képes elpusztítani az idegsejteket

A túl magas vagy túl hosszan tartó emelkedés - ami elhúzódó stressz esetén következhet be - emésztési gondokhoz, szorongáshoz, hízáshoz és magas vérnyomáshoz vezethet , mint ahogy az már korábbi vizsgálatokból kiderült.

"A stresszhormonok szerintünk jelentős mértékben meghatározzák az agy kémiai egyensúlyát. A hatásuk olyan, mint egy kavicsé a tengerparton: hosszú évekbe telik, mire lebomlanak és eltűnnek" - fogalmazott Jason Radley professzor.

A tudósok az emelkedett kortizolszintet a prefrontális kéreg idegsejt-szinapszisainak fokozatos elhalásával hozták összefüggésbe - azzal az agyi régióval, amely a rövid távú memória "színhelye". A szinapszisok azok kapcsolatok, amelyek hozzájárulnak az információ feldolgozásához, tárolásához és előhívásához. Hosszú távú és ismételt kortizol-kitettség esetén, az idő előrehaladtával csökkenhet a szinapszisok mérete, s fel is szívódhatnak.

Noha egyelőre előzetes kutatási eredményekről van szó, a című szakfolyóiratban közzétett tanulmány új utat nyithat az idősek memóriazavarának megelőzésére és kezelésére. A szakértők úgy találták, hogy a kortizol ilyen irányú negatív hatása 65 esztendős kor körül érvényesül.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.