Az okoskütyük elterjedésével a különböző fitneszalkalmazások is egyre népszerűbbé váltak, sokan használnak többek között csuklóra tett aktivitásmérőket, amelyek számon tartják az aznap megtett lépéseket és az elégetett kalória mennyiségét. A legújabb kutatások eredménye értelmében ezek azonban nem hogy nem segítik a fogyást , de egyenesen hátráltatják azt.
Az amerikai egészségügyi újságírók szövetségének szaklapja (Journal of the American Medical Association) egy kutatást jelentetett meg a témában. A fő állítás az, hogy a diétázó felnőttek közül azok, akik viseltek aktivitásmérőket, kevesebb kilótól szabadultak meg 18 hónap alatt, mint azok, akik nem hordtak ilyen karkötőket. Ezzel szembementek számos olyan tanulmánnyal, melyek éppen az aktivitásmérők jótékony hatásairól számoltak be.
Az új tanulmányban a University of Pittsburgh kutatói ötszáz túlsúlyos, 18-35 év közötti felnőttet figyeltek meg. Azért ezt a korosztályt választották, mert ők könnyebben azonosulnak a technikai újdonságokkal és nem kellett nekik bemutatni, hogyan használják az aktivitásmérőket. Az első hat hónapban egy egyszerű, alacsony kalóriás diétát követtek, amelyek kifejezetten fogyásra dolgoztak ki. Arra is rávették őket, hogy többet mozogjanak, hetente legalább száz percet kellett közepesen aktív mozgással tölteniük. Mindenről naplót kellett vezetniük.
A hat hónap végén, mindenki veszített a súlyából. Ezek után kétfelé osztották a csoportot. Az egyik felének azt mondták, hogy egy erre létrehozott weboldalon rögzítsék az edzéseiket. A másik csapat aktivitásmérőt kapott, amely folyamatosan mérte minden aktivitásukat. A kutatók teljesen biztosak voltak abban, hogy az aktivitásmérős csoport fog többet edzeni és jobban figyel a kalóriabevitelre is, emiatt többet fognak fogyni, mint a másik csoport. Az önkéntesen 18 hónapig csinálták, amire kérték őket, közben néha telefonon biztatták a résztvevőket, hogy ne adják fel, amit csinálnak.
A tesztidőszak végére a legtöbben vékonyabbak voltak, bár voltak olyanok is, akik visszanyerték az első hat hónapban leadott kilókat. Az aktivitásmérőt viselők átlagosan 3,6 kilogrammal voltak könnyebbek, akik nem hordtak ilyen kiegészítőt, azok 5,8 kilót fogytak. A kutatás résztvevői sem tudták pontosan megmagyarázni, miért lett ez az eredmény. Elképzelhető, hogy a folyamatos monitorozás miatt napi szinten nézegették az eredményeket, és mivel nem találták a fejlődést elég gyorsnak, feladták.