Egy kutatócsoport 10 ezer felnőtt bevonásával végzett internetes felmérést, hogy megvizsgálja a böfögési rendellenességek, társbetegségek és életmód közötti kapcsolatot Japánban – írja közleményében az Oszakai Metropolitan Egyetem. Az eredmények azt mutatták, hogy másfél százalékuknak böfögési rendellenességei voltak.
A csapat néhány olyan tényezőt is talált, amelyek jelentősen kapcsolódnak a böfögési rendellenességek kialakulásához. A böfögés gyakori testi funkció, de amikor olyan szintre emelkedik, amely zavarja a mindennapi életet, akkor böfögési rendellenességként definiálják. Nemzetközi felmérések szerint a felnőttek körülbelül 1 százalékának van böfögési rendellenessége, de Japánban ez az arány magasabb, és az érintettek nem fordulnak orvoshoz a problémájukkal.
A böfögési rendellenességek, társbetegségek és életmód közötti kapcsolat vizsgálatára Japánban Yasuhiro Fujiwara professzor által vezetett kutatócsoport 10 ezer felnőtt bevonásával végzett internetes felmérést. Az eredmények azt mutatták, hogy másfél százalékuknak, vagyis 151 embernek volt böfögési rendellenessége. Ez gyakoribb volt a férfiak esetében, vagy akik alkoholt ittak és reflux elleni gyógyszereket szedtek.
Ezenkívül azt találták, hogy a teltségérzetig tartó étkezés és a rendkívül alacsony vagy túl magas rágási gyakoriság egyértelműen összefügg a böfögési rendellenességek kialakulásával. A reflux, pajzsmirigybetegségek, funkcionális diszpepszia egyaránt hozzájárult a böfögési rendellenességek megnövekedett arányához. Ezzel szemben a szénsavas italok magas fogyasztása nem indokolta a gyakoribb előfordulást.
"A böfögési rendellenességekkel az a probléma, hogy hosszú ideig tart a kezelésük, és csak korlátozott számú kórházban foglalkoznak behatóan a témával" - jelentette ki Fujiwara professzor, a tanulmány vezető szerzője. "A jövőben annak értékelése, hogy hányszor rág valaki, valamint a jobb táplálkozási szokások kialakítása a böfögési rendellenességekben szenvedő betegeknél, olyan kezelési javaslatok kialakítását segítheti elő, amelyeket az érintettek akár otthon is tudnak gyakorolni.”