Mint a vezető szerző Dr. T. Kurth és munkatársai megjegyezték, két nemrégiben közzétett vizsgálatban is megállapították, hogy a rendszeres aszpirinszedés szignifikáns mértékben csökkentette az újonnan diagnosztizált asztma rizikóját felnőtt férfiak és nők esetében. A bostoni kutatók ezúttal egy korábbi nagyszabású klinikai vizsgálatot vettek alapul, melybe 45 év feletti egészséges egészségügyben dolgozó nőket vontak be.
Véletlenszerű elrendezésben a résztvevők fele (18.652-en) minden másnap 100 mg aszpirint, a többiek (18.618-an) placebot kaptak. A következő 10 év során 872 asztmás esetet diagnosztizáltak az aszpirincsoportban, és 963-at a kontroll csoportban 0,9 rizikóhányadost eredményezve. A rizikócsökkenés mértéke a különböző korcsoportokban, a dohányzási szokásoktól, menopauza utáni hormonkezeléstől és randomizált E-vitamin kezeléstől függetlenül nem változott, ám az aszpirin nem csökkentette az asztmarizikót elhízott nők esetében. Azt is kiemelték, hogy a túlsúlyos nőknél az aszpirin az érelzáródás miatt kialakuló szélütés kockázatát sem befolyásolta.
A szerkesztői kommentárban Dr. Andrew A. Clayton azt hangsúlyozta, hogy az aszpirint szedő nők csoportjában szignifikánsan gyakrabban fordult elő vérátömlesztést szükségessé tevő gyomor-bélrendszeri vérzés, ami nem biztos, hogy elfogadható mellékhatás. Egyetértenek a Harvard kutatócsoportjával abban, hogy mielőtt nyilvánosan ajánlanák az aszpirint mindenkinek, még célzott vizsgálatok szükségesek.
Forrás:
Medipress hírszolgálat