A Forbes magazin tavaly még 9 milliárd dollárra becsülete a Theranos orvosi startup értékét, s a jelentőségét olyan sokra értékelték komoly szakemberek is, hogy az alapító Elizabeth Holmes magától Barack Obama elnöktől kapott kitüntetést. Aztán kipukkadt a lufi – számolt be a hvg.hu a magasra szárnyaló és onnan nagyot zuhanó vállalkozás karrierjéről.
Holmes a Stanfordon tanult vegyészmérnökként, de másodéves korában otthagyta az iskolát, és a tanulmányaira szánt pénzét vállalkozásba fektette. Theranos nevű cégét 2003-ban alapította, és tervei szerint forradalmasította volna a vérből történő diagnosztizálást . Holmes azt állította, hogy mivel ő maga retteg a tűtől, olyan vértesztet – illetve ehhez egy speciális tűt és egy új diagnosztikai gépet – alkotott, amely egyetlen csepp, az ujjbegyből vett vérből képes több mint százféle betegséget diagnosztizálni, ráadásul mindezt néhány órán belül. Ha létezne ilyen termék, az valóban hatalmas ugrást jelentene, hiszen drasztikusan csökkenthetné a drága laborvizsgálatok költségét és az azokra fordított időt. Az újításban az is benne volt, hogy a betegnek még az orvossal sem kell találkoznia, saját maga leveheti a vért, azt postán elküldi a laborba és postán megkapja az eredményeket.
De ez a teszt, mint végül kiderült csak Holmes képzeletében jött létre. A csodásan kimunkált történet sima felszínén az első repedések akkor jelentek meg, amikor tavaly a Wall Street Journal kutakodni kezdett a projekt részletei után. Először az derült ki, hogy a diagnosztizáláshoz használt saját fejlesztésű, Edison névre hallgató laboratóriumi készülék pontatlan adatokat ad, s hiányoznak hozzá a megfelelő engedélyek is. Végül a Theranosnak kizárólag a herpeszvírust sikerült diagnosztizálnia – erre engedélyt is kapott – de aztán kiderült, a módszert lopták.
A cégbe a történetért lelkesedő befektetők közben mintegy 9 milliárd dollárt invesztáltak, mert azt hitték, hogy a Theranos forradalmat csinál, s vele részt vesznek majd az Egyesült Államok 75 milliárd dolláros diagnosztikai piacának újrafelosztásában. Amikor kiderült, hogy ebből semmi sem lesz, kivonták a pénzüket, s a cég értéke nullára zuhant.
Szakértők szerint a Theranosba 800 millió dollár befektetés lett volna a reális. Most pedig amiatt aggódnak, hogy ez a fiaskó visszaüt a startupvilág egészére.
Forrás: hvg.hu