A legmegbízhatóbb amerikai online szótárnak tekintett Merriam-Webster hétfőn jelentette be, hogy a pandémiát választották az év szavának. Peter Sokolowski, a szótár főszerkesztője elmondta, hogy ezzel a bejelentéssel valószínűleg nem okoztak nagy meglepetést. Szerinte a szó használata általánossá vált, illetve valószínűleg később is jellemzi majd ezt az időszakot, ha szóba kerül.
A Merriam-Webster.com honlapon januárban ébredt fel a latin és görög gyökerű szó iránt az érdeklődés, majd februárban, amikor a koronavírus-járványnak már Amerikában is voltak halálos áldozatai, ez fokozódni kezdett. Az Egészségügyi Világszervezet március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírus-járványt, és ennek következtében ismét nagyot nőtt a szóra rákeresők száma, majd egész évben jelentős maradt iránta az érdeklődés. Sokolowski hozzátette, hogy a koronavírus szintén versenyben volt, akárcsak a karantén vagy a tünetmentes kifejezések, amelyek használata ugyancsak a járvánnyal összefüggésben vált gyakoribbá.
A Német Nyelvi Társaság (GfdS) a koronavírus-járványt, pontosabban a koronapandémiát (németül: corona-pandemie) választotta az év szavának. A társaság hétfőn Wiesbadenben publikált közleménye szerint a második helyre a lezárás került, amely a pandémia miatti korlátozásokra utal. A társaság évente tíz szót és kifejezést választ ki, amelyek nyelvi szempontból különleges módon határozták meg az év politikai, gazdasági és társadalmi életét.