Pedig az a helyzet, hogy a grépfrútlé és grépfrútot tartalmazó táplálékkiegészítők, sőt néhány más citrusféle is reakcióba léphet rendszeresen szedett gyógyszereinkkel. Ne bagatellizáljuk el a problémát: komoly egészségügyi kockázatot vállal, aki erre nem figyel oda!
Bizonyos, citrusokban lévő összetevők (egyes kutatók szerint a furanokumarinok) ugyanis akadályozhatják, hatástalaníthatják az emésztőcsatornában a kémiai anyagok egy részét lebontó enzimeket: ennek eredményeként több gyógyszer fog felszívódni, mint amennyi szükséges. A vérben olyan magas szintet érhet el a hatóanyag-koncentráció, ami már komoly mellékhatásokhoz vezethet.
Ha kénytelenek vagyunk rendszeresen szedni valamilyen orvosságot, mindig egyeztessünk gyógyszerészünkkel vagy háziorvosunkkal, hogy grépfrútlé enzimblokkoló hatása 24 óránál is hosszabb lehet.
A pomelói és sevillai keserű narancsok, melyekből kompótokat vagy dzsemeket készítenek , szintén kiválthatják ezt a problémát.
A teljesség igénye nélkül felsorolunk néhány olyan hatóanyagot, melyeknél fennáll a veszély az említett kölcsönhatásra. Mivel a lista nem teljes, bármilyen gyógyszert szedünk, kérdezzük meg kezelőorvosunkat vagy gyógyszerészünket az esetleges veszélyekről!