Murray Huff, a Nyugat-Ontario Egyetem Robarts Kutatóintézetének munkatársa a naringenin nevű vegyület hatását vizsgálta egereken. Mindkét állatcsoport magas zsírtartalmú, a nyugati étrendre hasonlító táplálékot kapott, de az egyik csoportot naringeninnel is kezelték, amely csökkentette a triglicerid- és koleszterinszintet, meggátolta az inzulinrezisztencia kifejlődését és visszaállította a normál cukoranyagcserét. A kutatók szerint a hatás a máj genetikai "újraprogramozásán’ alapul, hogy ne tárolja, hanem égesse el a felesleges zsírt.
"Emellett a naringenin teljesen meggátolta az elhízást" - mondta el Huff, aki biokémiát is tanít a Schulich Orvosi és Fogorvosi Karon. "Ez a hatás teljesen független volt a kalóriabevitel mértékétől. Nem volt étvágycsökkentés vagy a bevitt ételek mennyiségének csökkentése, amelyek a súlycsökkentő diéták alapelemei."
A grapefruitot már régóta használják fogyókúrákban, azonban a kivonatok sokkal nagyobb mennyiségben tartalmazzák a flavonoidokat. Huff és csapata most azt kutatja, megelőzhető-e állatokon a naringenin segítségével a szívbetegség is, továbbá hogy használható-e a szer a már fennálló elhízás és anyagcserezavarok kezelésére is.
A tanulmány a Diabetes c. folyóiratban jelent meg.
Forrás: Medipress hírszolgálat