Vicki Myers, a Tel Aviv-i Egyetem kutatója arról számolt be, hogy az orvosok naponta találkoznak olyanokkal, akik nem tudnak, vagy nem akarnak leszokni a dohányzásról. Éppen ezért Myers és munkatársai, Dr. Yariv Gerber és Uri Goldbourt professzor olyan dohányosok várható élettartamát és túlélési arányát vizsgálták, akik csökkentették az elszívott cigaretták mennyiségét.
Adataik szokatlanul hosszú, több mint 40 éves időszakot fedtek le. Bár a legnagyobb javulást (a korai halálozás 22 százalékos csökkenését) a teljesen leszokottak esetében tapasztalták, kiderült, hogy a dohányzást csökkentőkre is 15 százalékkal alacsonyabb kockázat leselkedik. Az szaklapban megjelent tanulmány szerint ez arra utal, hogy a dohányzás mérséklése hatékony kockázatcsökkentő stratégia lehet.
A kutatás során 4633 izraeli férfi adatait vizsgálták 1963-tól kezdődően, akik a kutatás elején dohányoztak. A negyvenéves utánkövetés során kimutatták, hogy a teljes halálozás kockázata nem meglepően a teljesen leszokottak esetében csökkent a legnagyobb mértékben, 22 százalékkal. Az elszívott cigaretták mennyiségét csökkentők esetében is kimutatták azonban a teljes mortalitás 15 százalékos, és a szív-érrendszeri eredetű halálozás 23 százalékos csökkenését. A kutatók ezen kívül a 80 éves kor megérésének esélyét is mérték, és kimutatták, hogy a leszokottak esetében 33 százalékkal, a dohányzást csökkentők esetében pedig 22 százalékkal nőtt annak valószínűsége, hogy elérik a 80 éves életkort.
Myers az eredmények alapján úgy véli, annak ellenére, hogy a dohányzás visszafogása sok szakember szerint ellentmondásos módszer, a dohányosoknak minden lehetséges lépést meg kell tenniük annak érdekében, hogy hosszú távon javítsák egészségüket.