Dr. Brian Rotskoff, a chicagói allergiaközpont kutatója azt állítja, hogy a túl gyakori, berögzült torokköszörülés kezelés hiányában károsítja a garatot és a hangszálakat. Ha ugyanis valaki három hónapnál hosszabb ideig gyakran köszörüli a torkát, az állapot krónikussá válik, és fokozatosan megváltoztathatja a hangját. Amint azonban valaki hozzászokik a torokköszörüléshez, a probléma viselkedésbeli kérdéssé válik, vagyis minél többet köszörüli a torkát, annál inkább azt érzi, hogy köszörülnie kell a torkát.
Dr. Rotskoff azt is elmondta, hogy a torokköszörülés tünet, nem maga az állapot. A krónikus horkoláshoz hasonlít: mivel fájdalommentes, a páciens körül élőket zavarja a legjobban, ezért gyakran az érintettek házastársa küldi el a beteget az orvoshoz.
A torokköszörülési inger általában náthával, felső légúti megbetegedéssel vagy hasonló ok következtében kezdődik. A krónikus köhögéshez hasonlóan ez is abból ered, hogy valami irritálja a garatot vagy a légutakat. Ez lehet valami, ami ténylegesen megragadt a garat hátsó falán, de az érzés gyakran anélkül is jelentkezik, hogy ténylegesen ott lenne valami.
Dr. Rotskoff szerint az állandó torokköszörülés ismétlődő károsodást okoz a garatban és a hangszálakban, és a kialakuló gyulladás csak még tovább fokozza a torokköszörülési ingert, így kialakul egy ördögi kör. Egyes szakértők a személyt érintő fokozott stressznek tulajdonítják a megrögzött torokköszörülést, de az állapot az allergiával is összefügghet. Phillip Song, bostoni Massachusetts Eye and Ear Infirmary fül-orr-gégész szakorvosa szerint virágporok és a penészgombák okozhatják azt az irritációt az orrban és a garatban, ami kiváltja a torokköszörülés ingerét. A megrögzött torokköszörülők kezelése a panasz eredeti okától függ. Rendelkezésünkre állnak gyógyszerek a reflux , az allergia és az asztma enyhítésére, és a hangterápia is segíthet megtörni az ördögi kört.