Dr. Tim Phillips és kollégái a Nottinghami Egyetemről, illetve a londoni King's College Pszichiátriai Intézetéből múlt héten közölték eredményeiket a British Journal of Psychology-ban. Vizsgálataikban megpróbálták bebizonyítani, hogy az önzetlenség természetes szelekció eredményeként alakult ki. 70 egypetéjű és 87 kétpetéjű leány ikerpár tagjainak emberségességét elemezték kérdőívek segítségével (például, hogy adományoznak-e pénzt karitatív céllal), és hogy ezt a magatartást mennyire találnák vonzónak párjuk esetében (például beugranának-e egy folyóba, hogy valaki életét megmenthessék).
A felmérések tanúsága szerint genetikailag megalapozott az, hogy általában az önzetlenebb embereket találjuk szexuálisan vonzónak, más szóval genetikai szintű kapcsolat van az önzetlenség és a vonzó személyiségjegyek között. Evolúciónk során az önzetlen emberek általában más önzetlen emberekhez vonzódtak, szexuális kapcsolatuk révén pedig a tulajdonság továbböröklődött és egyre gyakoribbá vált. Az idegenekkel szembeni önzetlen viselkedés a szexualitás révén szelekciós előnyt jelent. Kiderült, hogy az önzetlen viselkedés megjelenése és fejlődése az evolúciós elmélettel magyarázható.
Agytérfogatunk növekedésével egyre nagyobb energiabefektetéssel járt az utódok felnevelése, ezért egyre fontosabbá vált, hogy olyan élettársunk legyen, aki képes és akar is gondoskodó lenni, ezért alkalmas az egyre hosszabb utódnevelésre. Az önzetlen viselkedés jelei így szexuális előnyt jelentettek a párválasztásban.
Forrás: Medipress hírszolgálat