Nemcsak az atlétáknak, a szurkolóiknak is javul a nyelvkészsége a sportjátékok követése közben. A Chicago Egyetemen végzett kutatások szerint az agy sportjátékkal elfoglalt része ilyenkor már a sportnyelv megértésére fókuszál.
A kutatást jégkorongosokon, szurkolókon és olyan embereken végezték, akik sohasem látták vagy játszották ezt a sportot. Kiderült, hogy miközben a játékosok és a szurkolók figyelik a sportközvetítést, a cselekvések tervezéséért és kontrollálásáért felelős agyterületek aktiválódnak. Ez az agyi aktivitásfokozódás segít megérteni a sportról szóló információkat, még abban az esetben is, mikor valaki nem vesz részt közvetlenül a játékban.
A tanulmány szerint az agy sokkal rugalmasabb lehet felnőttkorban, mint azt gondolták. "A nyelvhez közvetlenül nem kapcsolódó aktivitások, mint például a sportjáték vagy annak nézése is segíti a nyelvi megértést, mivel a cselekvésért felelős agyterületek erősen bevonódnak ilyenkor a nyelv megértésébe" - mondta Sian Beilock, a Chicago Egyetem pszichológus professzora.
"A sportjátéknak és nézésének tartós hatása van a nyelvi megértésre, mivel megváltozik azon idegpályák működése, melyek serkentik a sportkészségnél aktív területek felfogóképességet" - mondta.
A kutatásnak számottevő hatása lehet a tanulásra. "A sportjátékok közben olyan agyi ideghálózatok aktiválódnak - ezek alap esetben nem kapcsolódnak közvetlenül a nyelvhez -, melyek segítik az aktivitáshoz kapcsolt nyelv megértését" - tette hozzá Beilock.
"Az agy leképezése során kiderült, hogy miközben a jéghokisok és szurkolóik jégkoronggal kapcsolatos mondatokat hallanak, agyukban olyan agyterületek aktiválódnak, melyek normális esetben csak a tervezésnél és a jól begyakorlott cselekedeteknél jellemzőek. Az agy, mozgással kapcsolatos területeiben megnőtt aktivitás segíti a jégkorongosokat és szurkolóikat a jobb nyelvi megértésben. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a sportolás vagy pusztán csak a nézése is sokkal jobb nyelvi megértést eredményez" - mondta Beilock.
Animáció: HáziPatika.com