A kutatás arra is kitér, hogy a biológiai nem fogalma nem kétállapotú, azaz nem csak férfiak és csak nők vannak, sok helyzetben tehát a nemekre való hivatkozás egyszerűen értelmetlen.
Az az elmélet, ami szerint van férfi és van női agy, idejétmúlt, állítja a Tel Aviv University kutatásában résztvevő szakértő, Daphna Joel. Szerinte, ha igaz lenne az, hogy a herék kifejlődésével tesztoszteron termelődik a magzatban, amely "férfiasítja" annak agyát, akkor két különböző agytípust tartanánk számon.
Nincs különbség a női és a férfi agy között Joel szerint a legtöbb ember "valahol középen" található a két nem között. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy biológiai nemünk kihatással van agyunk szerkezetére , de egy emberi agy egyedi, többféle tulajdonság kombinációjából áll össze. Kutatásuk eredményei szerint nincs tehát olyan, hogy "csak női" vagy "csak férfi" agy.
A témában megszólaltatott kutatók elismerően beszélnek a kutatásról, sokak szerint meg fogja változtatni nemcsak a közvélemény, de a kutatók hozzáállását is arról, hogy mit jelent férfinak vagy nőnek lenni.
Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lennének különbségek az egyes nemek között: Markus Hausmann például, a brit Durham University kognitív különbségekkel foglalkozó kutatója azt állítja: nagyon kevés olyan térbeli eligazodással, mozgással, pozicionálással kapcsolatos képesség van, amely nemfüggő lenne, de vannak olyan specifikus területek, ahol a nők egészen egyszerűen jobbak, mint a férfiak. Hozzátette: túl egyszerű lenne az a világ, amelyben az emberi agy két különböző állapot között létezhetne csak.
Az tehát, hogy a lányok rosszabbak lennének a tudományokban - főként, ahogy ezt a legerősebb tévhit sugallja: a matematikában -, az kulturális elvárásokból ered. Egyetért ezzel Alexandra Kautzky-Willer, a bécsi orvosi egyetem Gender Medicine Unit egységének igazgatója is, szerinte vannak különbségek férfiak és nők nagy csoportjai között, ezek pedig hasznosak lehetnek diagnózis, illetve kezelés esetén.
Forrás: www.newscientist.com