10 ország 39 kutatója tart előadást Budapesten az immár 19. Semmelweis Symposiumon, melynek témája ebben az évben a sejtek jelátviteli folyamatai. A rangos esemény egyben a kétéves Semmelweis Híd projektzáró rendezvénye is, illetve a jövőbeni Semmelweis Piramis Projekt indítója egyben.
A november 5-e és 7-e között megrendezésre kerülő konferencián előadást tart többek között Roger Tsien, aki 2008-ban kémiai Nobel-díjat kapott, a Nobel-díjra többször is jelölt Sir Michael J. Berridge és Ole Petersen, az Akademia Europea elnökségi tagja.
A sejtek közötti jelátadó folyamatok biztosítják a szervezet megfelelő működését, elváltozásaik szinte minden esetben betegséget jeleznek. Ezen folyamatok fontosságát az is bizonyítja, hogy a jelenleg forgalomban lévő gyógyszerek mintegy fele ezekre, illetve az ezeket közvetlenül szabályozó receptorokra hat.
A Semmelweis Híd projektben az elmúlt két évben kétszáz magyar és külföldi kutató vett részt, a kiemelt témák között voltak a krónikus szívelégtelenség kezelési lehetőségei és a magyar sportkardiológia megteremtése.
Dr. Merkely Béla kardiológus, a projekt vezetője kiemelte, hogy a szív- és érrendszeri kutatások eredményeképpen a magyarok várható élettartama 15 év alatt 2,5 évvel növekedett.
Huták Judit