A debreceni kutatók megismételték három évvel ezelőtti korszakalkotó kísérletüket, és ugyanazt kapták: egy új elemi részecskét és a természetet irányító, eddig ismeretlen erőt fedeztek fel. Ha mindez igaznak bizonyul, és erre egyre nagyobb az esély, az nyilvánvalóan Nobel-díjat fog eredményezni - írja az index.hu .
Egy "véletlennel" kezdődött
A cikkben felidézik e a kezdeteket, amikor három éve a Magyar Tudományos Akadémiához tartozó debreceni Atommagkutató Intézet (Atomki) munkatársa Krasznahorkay Attila és csapata "véletlenül" felfedezte az univerzumot mozgató ötödik erőt, amely talán valamilyen módon a sötét anyag és a sötét energia mibenlétét magyarázza meg. A cívisvárosi tudósok még az ezredforduló után kezdtek kutatásba egy holland kollégájuk gyanúja nyomán, aki feltételezte, hogy létezik egy az elektronnál 18-szor nehezebb részecske.
Később változtattak a vizsgált paramétereken, s már 2012-ben arról beszélt egy konferencián Krasznahorkay, hogy "17 megaelektronvolt (MeV) környékén látnak egy új részecskét". Ezt azonban csak négy évvel később tudták bizonyítani, amikor a közben folyamatosan fejlesztett eszközpark segítségével megállapították "az elektron tömegének 34-szeresénél (17 MeV) határozott effektus látható a spektrumon". Ezt 2016-ban a legtekintélyesebb fizikai folyóirat, a Nature is közölte, felbolygatva ezzel a tudóstársadalmat.
Lassan őrölnek a Nobel-bizottság malmai
"Azóta eltelt három év, és sokan próbálták megcáfolni az eredményeket, de senkinek sem sikerült" - szögezi le a cikk, kitérve a friss fejleményekre. Az Atomki nemrégiben új részecskegyorsítót, Krasznahorkay kutatócsoportja pedig még érzékenyebb detektort szerzett be, hogy megismételhessék a kísérletet. Az eredményekről pedig most már maga a kutató is elismeri, hogy fordulópontot jelenthetnek a fizikai világ működésének megértésében. Azt már a cikk írója teszi hozzá szakértői véleményekre alapozva, hogy az egyszerű mérési hiba esélye ma már elhanyagolható.
Az index.hu idézi a mostani világszenzációt kirobbantó CNN-cikket is, melynek az Irvine-i Kaliforniai Egyetem egyik fizikusa, aki évek óta követi a magyar kutatócsoport eredményeit, úgy nyilatkozott, meg van győződve arról, hogy ez valóban egy új részecske, és valóban új kölcsönhatás. Az pedig - szerinte - nem is lehet kétség, hogy ezért Nobel-díjat kapnak .
"Feltettük a kérdést Krasznahorkay Attilának, hogy mennyire reménykedik a Nobel-díjban. Ő azt felelte erre: az esély megvan, de még sok időnek kell eltelnie, míg odáig jutunk. Lassan őrölnek a Nobel-bizottság malmai. Most a legfontosabb feladat, hogy megérjük, míg esetleg felmerül a díjazásunk. A frakkomat még nem adtam tisztítóba, addig szerintem ki is fogom nőni" - olvasható a hazai portálon megjelent beszámolóban.