Mindenki szereti a jó humort, de hogy mit találunk viccesnek, azt több dolog is befolyásolja. Egy új tanulmány szerint a nemed legalábbis biztosan – számol be az IFL Science az Oxfordi Egyetem kutatásának eredményeiről.
Férfi és női agy
A humorérzéket vizsgáló tanulmány szerzői szerint míg a férfiak a vizuális és a különféle szituációkon alapuló humort értékelik, a nők sokkal inkább a politikai témájú és az intim viszonyokon élcelődő poénokat kedvelik jobban. A romantikus kapcsolatokról vagy a társadalmon belül betöltött szerepek bonyolultságáról szóló viccek ugyanakkor mindkét nem képviselőit meg tudják nevettetni. A szerzők állítják: ezek a különbségek valószínűleg azt tükrözik, hogyan szocializálódunk, és nem valamilyen biológiai különbségre utalnak.
A következtetések levonásához a csapat a londoni The Cartoon Museum kiállításának karikatúráit használta fel. Az adatokat 3380 embertől gyűjtötték össze, akiket arra kértek, hogy jellemezzenek 19 karikatúrapárt. "A karikatúrák kulturális életünk rendszeres szereplőivé váltak mind a szórakoztatás, mind a politikai és társadalmi megjegyzések szatíra formájában történő megfogalmazásának eszközeként" – magyarázzák választásukat a kutatók. Elméletük szerint az efféle alkotások egyúttal "újszerű betekintést nyújtanak pszichénk gyakran nehezen tanulmányozható aspektusaiba".
A résztvevők az összetettebb vicceket pozitívabban fogadták, mint azokat, amelyek egyszerűbb humorra épülnek. Azt viszont, hogy mennyire találtak viccesnek egy képet, az életkoruk nem, a nemük viszont annál inkább befolyásolta: ez ugyanis meglepően kirívó különbséget mutatott.
A humorpreferenciában mutatkozó különbségek a két nem társadalomban betöltött szerepéből erednek – mondta Robin Dunbar, a tanulmány vezető szerzője. Az Oxfordi Egyetem antropológusa szerint ezt a magyarázatot korábban figyelmen kívül hagyták. A pszichológusok ugyanis eddig az IQ-nak tulajdonították a humorérzék meglétét, annak szerepe azonban ebből a szempontból minimális.