Bár alapvetően minden ember szervezete ugyanazon elvek szerint működik, testünk bizonyos részeinek eltérései egyedivé tesznek minket. Az szinte mindenki tudja, hogy az ujjlenyomatunk beazonosíthatóvá tesz minket, azt viszont talán kevesebben, hogy a nyelvünk is hasonló módon sajátos. A Science Daily oldalán közzétett kutatás eredménye szerint a nyelv felszínének biológiai összetétele alapvetően az ízek érzékelését is befolyásolhatja.
Az emberi nyelv rendkívül kifinomult és összetett szerv. Felülete több száz apró bimbóból áll – úgynevezett papillákból –, amelyek segítik az ízlelést, a beszédet és a nyelést. Több fajtájuk is van, a gomba alakú papillák az ízlelésért felelősek, míg a korona alakú filiform papillák adják a nyelv textúráját. Több kutatás is vizsgálta már ezeket, arról azonban eddig egyik sem nyújthatott átfogó képet azokról a mintázatokról, amelyek az egyediségét adják a nyelvnek.
Az Edinburgh-i Egyetem Informatikai Iskolájának kutatócsoportja a Leedsi Egyetemmel együttműködve mesterséges intelligencián alapuló számítógépes modelleket dolgozott ki, amely az emberi nyelv 3 dimenziós modelljeinek kielemzésével vonhat le következtetéseket. A számítógépes modellek a résztvevő papilláinak egyedi jellemzőit figyelembe véve megjósolták az egyes önkéntesek korát és nemét. Az adatok ismeretében a program 85 százalékos pontossággal tudta beazonosítani egyes embereknél a papillák típusát és helyzetét a nyelv felszínén. Mint kiderült, az összes vizsgált alanyban különböző volt ezeknek a bimbóknak az elhelyezkedése és száma, vagyis nyelvük egyedi és olyan módon is beazonosíthatóak általa, mint az ujjlenyomat vizsgálatakor. Az eredményeket a Scientific Reports folyóiratban tették közzé.
A kutatókat is meglepte, hogy ezek a mikron méretű kinövések mennyire egyediek minden egyén nyelvén. Szerintük ez a felismerés segíthet a későbbikeben még személyre szabottabbá tenni bizonyos étrendeket, így ízletesebbé téve azokat a diétát követők számára.