A jól tájékozott fiatalok ugyanis kevésbé veszélyeztetettek a nem kívánt terhesség és a szexuális érintkezéssel terjedő betegségek szempontjából - jelent meg a Pediatrics-ban.
Steven Martino, a Pittsburghi RAND szervezet viselkedéskutató szakértője 312 kamaszkorút és szüleit kérte fel a vizsgálatban való részvételre. Mindenki kitöltött egy kérdőívet, mely 22 szexszel kapcsolatos témában - együttlét következményei, döntéshozatal a szexualitásban, hogyan kell nemet mondani, mennyire véd az óvszer a nemi betegségektől stb. - tartalmazott kérdéseket. A fiatalok szüleiktől elkülönítve töltötték ki a papírt, és megnyugtatták őket, hogy szüleik nem fogják megtudni a válaszaikat.
Ezután két csoportra osztották a szülőket. Az egyik csoport tagjai 8 héten át tanfolyamon vettek részt, melynek célja az volt, hogy fejlessze a szülő-gyermek kommunikációt. A többiek nem vettek részt semmilyen tanfolyamon, csak a kérdőívet töltötték ki. Egy hét, három hónap és kilenc hónap elteltével megismételték a kérdéseket. A kutatók azt elemezték, hogy mennyit sikerült a 22 témából megbeszélni, és milyen gyakran.
Kiderült, hogy minél több beszélgetésre került sor, a gyerekek annál közelebb érezték magukhoz szüleiket, és annál nyíltabban tudtak beszélni velük a szexről és más témákról. A szakemberek úgy vélik, hogy bár sok szülő kínosan érzi magát, ha a szexről kell beszélnie, nem szabad, hogy emiatt ez a nagyon fontos téma kiszoruljon a gyermekekkel való kommunikációból. A felvilágosítást időben el kell kezdeni, már kisgyermekkorban, a nemi szervek megnevezésével. Egy kistestvér érkezése remek alkalmat ad arra, hogy megbeszéljük, hogyan is jön világra az újszülött, később pedig könyvek, illetve filmek segítségével is el lehet indítani egy-egy beszélgetést. Lényeges, hogy a szexualitás olyan téma legyen, amellyel kapcsolatban a fiatalok bármikor fordulhatnak szüleikhez kérdésekkel. Egy felmérés szerint ugyanis a serdülőkorúak legszívesebben a szüleiktől kérnek információt a kérdésben.
Forrás:
Medipress hírszolgálat