Ahhoz, hogy a gyógyszerek hatékonyan segítsék a gyógyulást, minden nap az orvos által előírt adagban és a megfelelő időben kell bevenni őket. Az Egészségügyi Világszervezet szakértői szerint a betegek körülbelül fele nem megfelelően szedi a gyógyszereit. A Missouri Egyetem kutatói szerint ennek megszüntetésére személyre szabott rendszert kellene kidolgozni minden beteg számára, amelynek lényege a napi rutinba beillesztett gyógyszerszedés lenne.
Cynthia Russell és Todd Ruppar professzorok szerint nem elegendő, ha az orvosok szóban figyelmeztetik a betegeket a helytelen gyógyszerszedés veszélyeire és potenciális költségeire: ehelyett inkább személyre szabott, a betegek napi rutinjához illeszkedő gyógyszerszedési programot kellene ajánlaniuk, amelynek segítségével pontosan nyomon lehet követni a dózist és az időpontokat.
"Korábban főként azt tartottuk fontosnak, hogy a beteg tudja, miként hat a gyógyszer, és azt akartuk elérni, hogy személyes motivációt érezzen a gyógyszer beszedésére" - nyilatkozta Russell professzor. "Úgy gondoljuk azonban, hogy a gyakorlatban is hasznosítható tanácsok sokkal hasznosabbak: például, ha a kávégép mellé helyezzük el a reggeli gyógyszeradagunkat, vagy ha mobiltelefonunkban emlékeztetőt állítunk be a szükséges időpontokban."
Russell és Ruppar vizsgálatai szerint a helytelen gyógyszerszedés rengeteg anyagi és erőforrás-problémát okoz az egészségügynek: "A betegek gyakran azzal mennek vissza orvosukhoz, hogy a felírt gyógyszer nem hatott. Ekkor újabb szereket írnak fel nekik, amivel tovább növelik a költségeket és az esetleges komplikációk kialakulásának esélyeit. A legtöbb ilyen esetben, ha a beteg megfelelően szedte volna a gyógyszert, nem kellene újra orvoshoz fordulnia, tehát időt és pénzt takarítana meg nemcsak az egészségügynek, de saját magának is."