Óriásvírusokra vadásznak magyar kutatók

Az Antarktisz száraz völgyeiben, Alaszkában és a Mojave sivatagban is találtak az ELTE kutatói óriásvírusokat, amiket az általuk fejlesztetett bioinformatikai eszközzel vizsgálnak.

Az Antarktiszon van néhány nagyon száraz, hideg, hó és jég nélküli völgy, ahol állandóan erős szél fúj. Innen származó talajmintákban találtak az ELTE PIT Bioinformatikai Csoportjának kutatói óriásvírusok jelenlétére utaló jeleket.

Antarktisz
Antarktiszi táj. Az óriásvírusok hazája

A fénymikroszkóppal is látható óriásvírusokat 2003-ban fedezték fel egy angliai erőmű hűtőtornyában. Azóta sok tengerben, tóban és más vizes élőhelyen találtak ilyen, mind nagy méretükben, mind nagyon sok gént tartalmazó genomjukban különleges vírusokat. A magyar kutatók - Kerepesi Csaba doktori hallgató és Grolmusz Vince professzor - kifejlesztették a "Giant Virus Finder" nevű bioinformatikai eszközt, amelynek segítségével környezeti DNS mintákból megtalálhatók az óriásvírusokra jellemző DNS szakaszok.

Ugyan tudjuk, és elfogadjuk, hogy mikroszkopikus lények, vagy legalább is organizmusok, amelyek talán nem is nevezhetők élőnek (mint ahogyan ez a vírusok esetében vita tárgya) képesek elvenni az életünket azért, hogy fennmaradhassanak, szaporodhassanak. Vajon melyek a legvadabb ellenségeink? Részletek!

Az új, nyilvánosan elérhető eszközzel az ELTE kutatói az említett antarktiszi völgyeken kívül Alaszkából, a kaliforniai Mojave- és az új-mexikói Chihuahuan sivatagból, észak- és dél-amerikai erdőkből, valamint az amerikai prériről származó talajmintákban is találtak óriásvírusokat. A tudományos közlemény az Archives of Virology szaklapban jelent meg.

Forrás: Origo.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Északkelet felől fokozatosan növekszik, vastagszik a felhőzet, és főként az északi megyékben, késő délutántól pedig egyre inkább a Dunántúlon kisebb eső, zápor is előfordulhat. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon és az Alpokalján kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű, a délnyugati tájakon mérhetjük a magasabb értékeket. Késő estére 7 és 11 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Borsod-Abaúj-Zemplén
Legrosszabbul:
Heves
Kezdjük újra